Tech

13,6 milliárd évvel ezelőttre tekintettek vissza

Pakin Songmor / Getty Images
Pakin Songmor / Getty Images

Egy új tanulmány alapján a James Webb űrteleszkóp (JWST) olyan potenciális galaxisokat azonosított, amelyek a legkorábbi ismert rendszerek közé tartozhatnak – írja a Live Science.

Az öt jelölt 13,6 milliárd fényévre fekszik, és mindössze 200 millió évvel az ősrobbanás után alakulhatott ki.

Amennyiben a további megfigyelések megerősítik létezésüket, hatalmas segítséget jelenthetnek a galaxisképződéssel kapcsolatos kérdések megválaszolásában. A rendszerek hosszú időn át az észlelési hatáskörön kívül maradtak, ám a JWST egészen új korszakot hozott az űrkutatásban.

A kozmológusok korábban úgy becsülték, hogy az első csillaghalmazok néhány száz millió évvel az ősrobbanás után kezdtek el összeolvadni és galaxisokat alkotni. A jelenlegi elméletek alapján ezek a korai protogalaxisok 1–2 milliárd évvel az univerzum kezdete után törpegalaxisokká fejlődtek, majd elkezdték felfalni egymást, létrehozva a galaxisokat.

A folyamatok pontos időzítésének meghatározása azonban nehéz, mivel az érintett rendszerek fénye igen halvány, a világegyetem tágulása pedig az úgynevezett vöröseltolódás révén a hullámhosszukat az infravörös spektrumba nyújtotta. Elődjével, a Hubble-lel ellentétben a James Webb képes az infravörös spektrumban is észlelni, ezért a teleszkóp elvileg rálát az univerzum hajnalára. Csakhogy a legősibb objektumok fénye még így is túl halvány.

Ennek kiküszöbölésére a kutatók a gravitációs lencse nevű jelenséget hívták segítségül. Ennek lényege, hogy egy, a megfigyelő és a megfigyelt objektum között lévő nagyon nagy tömegű objektum lencseként képes felnagyítani a hátterében lévő képet, jelen esetben az Abell S1063 galaxis játszotta el ezt a szereet.

A szakértők a módszerrel a JWST-t képességei határáig tolták, ami sikerre vezetett. Amennyiben sikerül igazolni a most bemutatott galaxisok létezését, úgy csupán nagyjából 90 millió évvel lesznek fiatalabbak a jelenlegi csúcstartónál, a JADES-GS-z14-0-nál.

A tény, hogy a rendszerek az égbolt ugyanazon régiójában helyezkednek el, azt sejteti, hogy további rendkívül ősi galaxisok várják a felfedezést.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik