Hamarosan egy sor új manőverbe kezd bele az amerikai hadsereg titokzatos űrrepülője, az X-37B – jelentette be az Egyesült Államok Űrhadereje. A közlemény szerint a jármű úgynevezett levegőfékezést fog végezni, hogy ezzel megváltoztassa keringési pályáját a Föld körül, eközben pedig megválik majd műszaki egységének komponenseitől is.
A levegőfékezés egy olyan manőver, amely során egy űreszköz a Föld légkörét használja mozgása megváltoztatásához. Ehhez csak minimális üzemanyagra van szükség, vagyis értékes energiaforrást lehet spórolni vele.
Miután az X-37B végrehajtotta a levegőfékezést, visszatér ezekhez a feladataihoz, majd azok teljesítése után elhagyja keringési pályáját, és biztonságosan leszáll, akárcsak 6 korábbi küldetésén. Az Űrhaderő vezetői szerint ez a manőver fontos mérföldkő kísérleti űrrepülőjük számára, ugyanis az eszköz korábban még sosem végzett ilyen típusú irányváltoztatást.
A mostani az X-37B hetedik repülése, amely még 2023. december 28-án vette kezdetét. 2010-es debütálása óta összesen több mint tíz évet töltött Föld körüli pályán. A legutóbbi misszió – az eddigi leghosszabb – két és fél évig tartott. Az amerikai Űrhaderő illetékesei nem közölték, hogy ezúttal meddig marad a magasban az űrrepülő.
Az X-37B-t a Boeing fejlesztette, és belőle kettőt is építettek az amerikai hadseregnek. A járművek megjelenésükben a NASA rég nyugdíjazott Space Shuttle űrsiklójára hasonlítanak, ám kisebbek, csupán 9 méter hosszúak. Az eszközök teljesen automatizáltak, vagyis fedélzetükön a küldetések közben senki sem tartózkodik. Az űrrepülők feladatainak többsége titkos, és azt sem tudni, hogy pontosan milyen eszközök és műszerek találhatóak rajtuk.