Az Apple szeptember 9-én mutatta be legújabb készülékeit, azonban a másfél órás eseményen a gyártó nem törekedett arra, hogy mindenről részletes specifikációkat osszanak meg, így a korábbi cikkünk sem tartalmaz minden információt. A cupertinói cég honlapján azóta viszont megjelentek a pontosabb adatok minden készülékről.
iPhone 16 és 16 Plus
Az alapmodellek esetében a leginkább szembetűnő változást egyértelműen a frissített színpaletta, a plusz kameragomb és a vertikálisan elhelyezett lencsék jelentik. A 2556 x 1179 pixel felbontású (460 ppi), 6,1 hüvelykes OLED képernyővel felszerelt, sima iPhone 16 és a nagyobb, 2796 x 1290 pixeles, 6,7 hüvelykes OLED panellel felszerelt Plus modell méreteit elnézve nem sok minden változott tavalyhoz képest.
Belül azonban már tapasztalni az előrelépést: a négy nanométeres Apple A16 Bionic chipet egy jóval fejlettebb, 3 nanométeres A18 processzorra cserélték, amely a számítási képességek terén 30 százalékkal, grafikus teljesítményben pedig 35 százalékkal teljesít jobban a tavalyi iPhone 15-énél. A gyártó emellett sokkal hosszabb üzemidőt ígér, mint az ezt megelőző modell esetében, ami nemcsak a jobb optimalizálásnak, de a nagyobb akkumulátornak is köszönhető.
Az Apple, jó szokásához híven, az aksi kapacitását illetően egyelőre nem közölt pontos számokat (még a termékek hivatalos adatlapján sem), de a hírek szerint 5,7 illetve 9,2 százalék közötti mértékben nőttek a mobilokban található telepek, ami az alapmodell esetében 3560 milliamperórás, míg a Plusnál 4006 milliamperórás akkumulátort jelenthet. Mindezt pedig gyorsabb vezeték nélküli töltés támogatja meg: 30 wattos adapterrel 25 wattal tölthető a készülék a MagSafe-nek köszönhetően.
Az alapmodellek kamerái leginkább csak ráncfelvarrást kaptak. A főkamera egy 48 megapixeles, f/1.6 rekeszértékű és szenzormozgatásos optikai stabilizátorral bír – pont, mint az elődje –, viszont a 12 megapixeles (f/2.2), széleslátó kamera autofókuszt is kapott, így már ezt is lehet használni makrofotózásra. Az előlapi kamera változatlan, továbbra is egy 12 megapixeles, f/1.9 rekeszértékű egységről beszélünk. Adott továbbá a Wi‑Fi 7 és a Bluetooth 5.3 kapcsolat, illetve az IP68-as tanúsítvány is – ezek azonban szintén nem számítanak újdonságnak.
iPhone 16 Pro és Pro Max
A Pro modelleknél jobban kiütköznek az újítások: a kávák csökkentésével nőtt a kijelző, egészen pontosan 6,3 (2622 x 1206 pixeles, 460 ppi) és 6,9 hüvelykre (2868 x 1320, 460 ppi), amely 2000 nit maximum és 1 nit minimum fényerőre képes. A félmilliónál kezdődő mobiloknál természetesen már adott a 120 Hz-es ProMotion OLED panel, és egy új, sivatagszínű, titán árnyalat is elérhető lett.
Hardver terén is komolyabb az előrelépés, ugyanis a Pro készülékek megkapták az új Apple A18 Pro lapkakészletet, ami a sima A18-cal szemben nagyobb cache-sel, illetve 5 helyett 6 magos GPU-val bír. A processzor 15 százalékkal lett gyorsabb, mégis 20 százalékkal kevesebb energiát igényel. A hardveres fejlesztések az üzemidőre is hatással vannak: bár itt sem közöltek pontos számokat, a Pro modellnél 3577 milliamperórára, míg a Pro Maxnál 4676-ra milliamperóra nőhetett az aksi mérete.
A Pro és a Pro Max modellek hátlapján három egység kap helyet. A 48 megapixeles (f/1.78, 2. gen szenzormozgatásos stabilizálás) főkamera mellett most már a sima Pro modell is megkapta az 5x-ös periszkópos telefotó (12 MP, f/2.8) egységet, valamint kapott egy teljesen új, 48 MP felbontású, széleslátó kamerát, autófókusszal. A szelfikamera változatlan: egy 12 megapixeles egység, ƒ/1.9 rekeszértékkel.
A főkameránál továbbra sincs lehetőség 8K-s videórögzítésre, de elérhetővé vált a 4K/120 fps-es videózás, külső meghajtóra ráadásul ProRes LOG-ba is rögzíthetünk, ilyen képkockaszám mellett. A videósok számára kedvező újítás az is, hogy több mikrofon veszi a hangokat és el lehet különíteni a hangforrásokat. A Pro modellek szintén támogatják a Qi2 töltési szabványt (15W), de vezeték nélkül továbbra is a MagSafe az ajánlott, itt ugyanis 25W a maximum. A vezetékes töltés sebességéről eddig nem közöltek információkat.
Az Apple további új eszközeiről (fülesek, órák) ebben a cikkünkben olvashat részletesebben, illetve az iPhone 16 bejelentése kapcsán kiderült, hogy a nagy gyártók (pl. Google, Samsung) közül még mindig az almás cég kéri a legtöbb pénzt az okostelefonjaiért – az aktuális csúcsmobilok közti árkülönbségekről egy külön cikkben írtunk részletesebben, illetve megnéztük azt is, hogy hazánkban és más országokban hány napot kell dolgozni azért, hogy valaki megvásárolhasson egy iPhone 16 készüléket.