Soha nem látott mértékű jégolvadás zajlik Grönlandon. Húsz év alatt 4700 milliárd tonna jég olvadt el a Dánia fennhatósága alá tartozó jeges szigeten, amely már több mint 1,2 centiméterrel emelte meg a világtengerek szintjét. A Föld legnagyobb szigetén végbemenő olvadás kétségtelenül a globális felmelegedés következménye, azonban sokakat nem rettent el a jelenség, inkább a lehetőséget látják benne.
Ezek csoportjába tartoznak a világ leggazdagabb emberei, például Jeff Bezos, Michael Bloomberg és Bill Gates, akik kincsvadászat finanszírozásába kezdtek, mely során a zöld átállást biztosító fontos ásványkincsek lelőhelyét keresik. A CNN szerint a milliárdosok által támogatott cégek az elmúlt időszakban helikopterekkel és jeladókkal felszerelve kezdtek ezek után kutatni Grönland nyugati partjainál. A kutatók szerint a grönlandi Disko-sziget és a Nuussuaq-félsziget hegyeinek és völgyeinek felszíne alatt elegendő ásványi anyag bújhat meg, amely többszáz millió elektromos autó, és akkumulátor előállítását tenné lehetővé.
Olyan helyek után kutatunk, amelyek ha becsléseink igaznak bizonyulnak, a világ legjelentősebb nikkel- és kobaltlelőhelyei lesznek
– mondta Kurt House, a Kobold Metals vezérigazgatója. A milliárdosok komoly pénzeket fektettek a vállalat expedíciójába, valamint az azzal együttműködő Bluejay Miningba is. A portál szerint az Északi-sarkvidék eltűnő jege egyedülállóan mutat rá a világ kettősségére, vagyis, hogy a klímaváltozás jelei erre a területre hatnak ki napjainkban a legjobban, mégis fontos az innen származó ásványkincsek kitermelése a zöld átálláshoz.
A két vállalat által delegált harminc fős csoport talajmintákat vesz, drónokkal és jeladókkal felszerelt helikopterekkel repülnek, hogy megmérjék a felszín alatti elektromágneses teret, és feltérképezzék az alatta lévő kőzetrétegeket. Az adatokat mesterséges intelligencia segítségével elemzik, hogy már jövő nyáron pontosan meghatározzák, hol kell fúrni.
Bo Møller Stensgaard, a Bluejay Mining vezérigazgatója szerint aggasztó a klímaváltozás jeleit látni, de az ezáltal végbemenő változások sokkal könnyebbé tették az ásványkincsek feltárását és kitermelését. A dán és grönlandi földtani intézet szerint Grönland a szén, a réz, az arany, a ritkaföldfémek és a cink tekintetében is fontos lelőhely lehet. A grönlandi kormány a hivatal szerint több erőforrás-felmérést is végzett a területen, és úgy határozott, a kitermelés hozzájárulhat az ország nemzetgazdaságának diverzifikálásához, így támogatja az akciókat.