A biport informatikai szakoldal szúrta ki, hogy a július 23-ai Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint a jövő évtől jelentős forrásokat biztosítanak arra, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) irányításával korszerű és erős HPC-infrastruktúra épüljön ki Magyarországon.
A tervek szerint a fejlesztés két lépésben valósul meg, az elsőben a pénzt mind a fejlesztésre, mind a fenntartásra és üzemeltetésre a pénzügyminiszternek kell biztosítania. A második szakaszban a szükséges összegeket európai uniós támogatásokból akarják fedezni. Az első szakaszra 2021-ben 344 millió forintot, 2022-től pedig évi közel 526 millió forintot szánnak.
A technológiai nagyhatalmak között folyamatos a versenyfutás a HPC terén, kérdés, hogy ebbe hogyan tud majd Magyarország becsatlakozni. Most épp a japánok vezetnek a Fugakuval. Bár minden nagyobb egyetemi városban (Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged) működik szuperszámítógép, jelentősebb erőforrásokkal csak a Debreceni Egyetem rendelkezik.
Közben ezzel párhuzamosan zajlik az Olaszország kezdeményezte és 2018-ban elindult EuroHPC Közös Vállalkozás projekt is, amely bolognai központtal épít ki jelentős EU-s szuperszámítógép-kapacitást.