Egyes források 2001. július 2-át, mások július 5-ét tartják a BitTorrent technológia születésnapjának, attól függően, hogy az első kliensről szóló bejelentés, vagy a ténylegesen letölthető alkalmazás dátumát veszik-e alapul. Egy a lényeg, a napokban 15 éves a fájlcsere manapság használt legnépszerűbb eszköze.
Az első torrent kliensért, és a mögötte levő technológiáért felelős Bram Cohen először július másodikán jelentette be új projektjét egy Yahoo csoportban. A kliens leírásában az szerepelt, hogy az addig használt ftp protokoll kiváltására készült az új módszer, amely az addigi egyik gépről másik gépre másolás helyett egyfajta közösségi szemléletet képvisel. Azóta persze mindenki rájött a torrentezés előnyeire: ilyenkor mindenki, aki akár egy kis részletet is letöltött egy adott fájlból, automatikusan megosztóvá is válik, a további igénylők pedig nem egy helyről, hanem tőlük, és az összes többi letöltőtől szedegetik össze a darabkákat, amiket a kliens végül egyesít.
Ezzel megszűnik például az a hátráltató tényező, amikor az eredeti fájlt tartalmazó gép leáll, vagy elérhetetlenné válik: itt sok kis “fájltároló” létezik, ha egy kiesik, jó esetben marad még elég a bolyban ahhoz, hogy folytathassuk a letöltést.
A másik folyomány, hogy míg régebben az illegális tartalmak megosztása ellen elég volt úgy fellépni, hogy leállították az azokat megosztó szervert, a torrent megjelernése után legfeljebb csak a megosztásra mutató hivatkozásokat gyűjtő oldalt lehet valahogy lelőni, ettől még a felhasználók közötti adatcsere folyik tovább.
Épp ennek köszönhető, hogy ugyan a 2001. júliusi bejelentést még nem fogadta kitörő ováció, hamarosan mégis megjelentek az első torrentoldalak, és mindössze három évvel később már azt mutatták a statisztikák, hogy az internet összes forgalmának negyedét a torrentezés adja.
Bár persze mostanában a torrent nevét sokan egyenértékűnek veszik a kalózkodással, illegális filmekkel, játékokkal, szoftverekkel, és persze pornóval, a helyzet az, hogy nagyon sok teljesen legális felhasználási módja van a megosztott fájlcserének. Sok szoftvercég terjeszti így a termékeit, de többek között egyes játékok telepítői és időnként megjelenítő frissítői kerülnek így a gépekre, mivel ezzel gyorsabban és zökkenőmentesebben folyik a letöltés, mintha csak egy forrásból érkezne az adat. Ettől persze a jogvédők, szerzői jogok birtokosai, film- és játékkiadók előtt a torrent szót kiejteni egyenlő azzal, mintha az illető leányági felmenőit szidnánk.