Kultúra

Nincs, ami jobban összehozná a családot, mint egy kirándulás a lágermúzeumba

Fórum Hungary
Fórum Hungary
Jesse Eisenberget, a színészt, gyors beszédű és kicsit idegesítő figurák megformálóját már ismerjük. Most Eisenberg, a rendező is megérkezik a magyar mozikba. A forgatókönyvírói és mellékszereplői kategóriában is Oscar-esélyes Rokonszenvedés két unokatestvér története, akik zilált kapcsolatukat érkeznek rendezni Lengyelországba, holokauszt-emléktúrára. Miben hasonlít ez a film egy családi ebédre a nagymamánál? Kritika.

Két amerikai unokatestvér rendezni készül bonyulult, családi tragédiákkal terhelt kapcsolatát egy közös utazás során. Hova máshova mennének, mint a lengyel városba, ahonnan nagyanyjuk elmenekült a vészkorszakban? Van ebben az abszurd helyzeteket és szívmelengető egymásra találásokat felváltva tartogató alaphelyzetben valami mélyen Woody Allen-i, és a Rokonszenvedés író-rendezője, Jesse Eisenberg olyan nagyon nem is akarja letagadni a Woody-hatást. Színészként eljátszotta már Woody Allen alteregóját, kétszer is – sem a Rómának szeretettel, sem a Café Society nem tartozik a kihagyhatatlan remekművek közé –, és íróként is az ironikus és önmarcangoló, nagyvárosi, értelmiségi humor nyelvét beszéli.

Ha a Rokonszenvedésre Woody Allen nélküli Woody Allen-vígjátékként gondolunk, az sem tűnik rossz ajánlatnak. Mégis az a kérdés, mitől lesz egyéni ez a film. Hol ér véget Woody Allen, és hol kezdődik Jesse Eisenberg?

Eisenberg, az író és rendező alkotói vonásait ezúttal nem Eisenberg, a színész rajzolja ki a legélesebben. Ő játssza az egyik főhőst, Davidet, aki takaros, kispolgári életet él New Yorkban, és ezzel a legjobban saját magát frusztrálja. David nagymamáját és annak sorstársait azért gyötörhette bűntudat, mert ők túlélték a holokausztot, miközben annyian mások elpusztultak. A férfit a holokauszttúlélők harmadik nemzedékének jóval kisebb horderejű bűntudata emészti, olyan, aminek nem is kellene lennie: szinte elnézést kér, amiért minden rendben van az életében. Ezt a jószándékú, aggodalmas, gyors beszédű és kicsit idegesítő figurát Eisenberg nem először alakítja. Woody Allennel és Woody Allen nélkül is otthonos neki a karakter, talán azért, mert ő is ilyen egy kicsit a valóságban.

Fórum Hungary

Lehet, hogy éppen a figura ismerőssége teszi, de a Rokonszenvedés alkotóját nem a folyton szabadkozó David érdekli elsősorban, hanem az, aki miatt David szabadkozni kénytelen. Benji unokatestvérénél harsányabb és közvetlenebb ember, aki mindenkivel keresi a kapcsolatteremtés lehetőségét. Egyúttal hajlamos a váratlan balhézásra és a megmagyarázatlan eltűnésekre. A mentális betegségekről akár csak felszínes tudással rendelkező nézők számára – ma már, örvendetes módon, a művész- és a plázamozik közönségének egyre nagyobb része tartozik ide – világos, hogy Benji a mániás depresszió jeleit mutatja. Daviddel együtt aggódunk Benjiért, vagy éppen vele együtt törölnénk képen Benjit, amikor ok nélkül kötekedni kezd a lengyelországi emléktúra vezetőjével, esetleg kínos jelenetet rendez a közös vacsorán.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik