Nagy összegekért keltek el vasárnap egy prágai árverésen Václav Havel volt cseh államfő és író személyes tárgyai, amelyet Dagmar Havlová, az egykori emberi jogi aktivista sógornője bocsátott aukcióra a Kodl Galériában – írja az MTI.
Havel zöld télikabátjáért, amit az 1989 novemberi csehszlovákiai bársonyos forradalom napjaiban hordott, valaki 2,76 millió koronát, azaz 44,2 millió forintot fizetett. Nem véletlenül, hiszen a rendszerváltó politikus ebben a kabátban mondta el az 1989. november 25-én, a prágai Letná téren megrendezett többszázezres, rendszerellenes tüntetésen tartott beszédét, ami a korabeli kommunista hatalom elleni legnagyobb csehszlovákiai megmozdulás volt.
A kabát értékét tovább növelte, hogy tartozik hozzá egy, a későbbi államfő által írt személyes levél is, amit 1989. február 21-én, kilenc hónapos börtönbüntetésre ítélése előtt írt. Az üzenetet titokban sikerült átadnia sógornőjének: akkor csúsztatta a nő zsebébe, amikor a tárgyalóterembe lépve megölelte.
Elárvereztek két, Havel által az 1950-es években festett képet is: a Vincent van Gogh önarcképéről készített szabad másolat 550 ezer koronáért (8,6 millió forint), míg a Napfényes táj című tájképe 600 ezer koronáért (9,34 millió Ft) kelt el.
Az író-politikus fiatalkori festői próbálkozásairól csak a legszűkebb családi és baráti köre tudott, ezért a tételek bemutatását követő hetekben a cseh sajtóban többen kétségbe vonták, hogy egyáltalán ő lenne a képek alkotója. A Kodl Galéria ezért szakértőket kért fel a művek vizsgálatára, akik egyértelműen arra a véleményre jutottak, hogy valóban Václav Havel készíthette őket, képei többségét pedig saját maga ajándékozta el a baráti körében.
Dagmar Havlová közölte, hogy az árverésen befolyt összeget a Prága központjában álló, dédapja által kivitelezett Lucerna palota felújítására fordítja. Ennek a nő az egyetlen tulajdonosa, a munkák pedig jóval többe kerülnek a vártnál, így kézenfekvőnek tűnt az aukció ötlete.