Kultúra

Az Oldboy rendezőjének misztikus drámája nyitja a 15. Koreai Filmfesztivált

Koreai Filmfesztivál
Koreai Filmfesztivál
Harmincnyolc filmmel, közönségtalálkozóval, filmes utcazenével, valamint koreai tánc- és dalversennyel ünnepli 15. születésnapját a fesztivál.

Október 14-21. között rendezik meg a Koreai Filmfesztivált, amelyen idén rekordszámú, mintegy harmincnyolc alkotást láthatnak a nézők a budapesti Corvin moziban és a debreceni Apolló moziban. A 15. Koreai Filmfesztivál nyitófilmje Park Chan-wook (OldboyA szobalány) legújabb alkotása, A titokzatos nő című misztikus-romantikus dráma, amelyet többek között Arany Pálmára is jelöltek, és a cannes-i fesztivál legjobb rendező díját is elnyerte.

  • A fesztivál Friss szekciójában a dél-koreai mozik idei, főként krimikben bővelkedő kasszasikereit nézheti meg a hazai közönség.
  • A minden évben egy speciális témára összpontosító Fókusz blokkba – amely idén a Határhelyzetek, eszmélések alcímet kapta – olyan játék-és dokumentumfilmeket válogattak össze, amelyek rendkívüli élethelyzeteket vittek vászonra a nem várt terhességtől az időskori szexuális abúzuson át a sztrájkig.
  • Az Extra szekcióban rövidfilmeket és animációkat vetítenek, míg a Bónusz szekció filmjei az önismereti, sorsfordító találkozásokról szólnak.
  • A koreai filmes világ kiemelkedő képviselőit bemutató Arcok szekcióban a nőjogi és egzisztenciális válsághelyzetekkel foglalkozó Byun Young-joo rendező munkásságával ismerkedhet meg a hazai közönség, és akivel személyesen is találkozhatnak az érdeklődők október 15-én.

Byun Young-joo filmes pályafutását 1989-ben a Bariteo Feminista Filmkollektíva alapító tagjaként kezdte, később a nők helyzetét bemutató dokumentumfilmjeivel vált ismertté. Az 1995-ös, The Murmuring című dokumentumfilmjét azoknak az idősek otthonában élő nőknek ajánlotta, akiket a második világháborúban a japán hadsereg szexrabszolgaságba kényszerített. A film civil támogatásból készült el, ez volt az első független dokumentumfilm, amelyet a koreai mozik műsorra tűztek. Első fikciós filmje, a 2002-es Ardor egy házasságon kívüli viszonyt folytató nő elfojtott érzelmeit mutatta be. 2011-ben Byun ismét nagy hatást gyakorolt közönségére Támasz nélkül című filmjével, amely a rendezőnő dokumentumfilmjeiben is megjelenő témákat járja körül, és többek között azt feszegeti, mire jogosítja fel az embert, illetve hogyan torzítja a jellemet a hatalom és a gazdasági nyomás. A filmfesztiválon a koreai nőket ért háborús traumákról szóló Búbánat című dokumentumfilmjét és a Támasz nélkül című misztikus thrillert láthatja a közönség. A fesztivál részletes programja ide kattintva böngészhető.

 

A vetítések mellett lesznek kísérő programok is a fesztiválon: október 13-án és 14-én koreai filmes utcazenével ünneplik a fesztivál kerek évfordulóját a Corvin sétányon, valamint koreai tánc-és dalversenyt is hirdetnek a szervezők a Szong He 1927 című film ihlete alapján.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik