Nagyvilág

Bassár el-Aszad a családjával Oroszországba menekült

Valery SHARIFULIN / POOL / AFP
Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozik Bassár el-Aszad szíriai elnökkel a moszkvai Kremlben 2024. július 24-én.
Valery SHARIFULIN / POOL / AFP
Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozik Bassár el-Aszad szíriai elnökkel a moszkvai Kremlben 2024. július 24-én.
Oroszország egyebek mellett szír városok egész negyedeinek porig rombolásával jelentős szerepet vállalt abban, hogy a 2011-es arab tavasz kitörése után vasárnapig hatalomban tudott maradni Bassár el-Aszad.

Bassár el-Aszad vasárnap megbuktatott szíriai diktátor a családjával már Moszkvában tartózkodik, Oroszország humanitárius alapon menedékjogot biztosított nekik – írja a Tassz orosz állami hírügynökség Kremlhez közeli forrásra hivatkozva.

A Reuters arról is beszámolt diplomatákra hivatkozva, hogy Oroszország hétfőre zárt ajtók mögötti ülést kért az ENSZ Biztonsági Tanácsától, hogy megvitassák az ENSZ Golán-fennsíkon szolgáló békefenntartó misszióját.

Az orosz külügyminisztérium közölte vasárnap délután, hogy Bassár el-Aszad elhagyta Szíriát, miután az ellenzéki lázadó csapatok elfoglalták a fővárost, Damaszkuszt. Oroszország arra vonatkozó információt akkor viszont még nem osztott meg, hogy az általuk támogatott diktátor hol tartózkodott, vagy hogy menedéket terveznek nyújtani neki.

Az Aszad-család egészen 1970 óta irányította Szíriát, Háfez el-Aszad 1971-ben katonai puccsal vette át az uralmat. A 2000 óta hatalomban lévő Bassár el-Aszad a 2011-ben kitört arab tavasz idején erővel akarta elfojtani a demokráciát követelő tüntetéseket, azonban ez nem sikerült, és a mai napig tartó véres polgárháború kezdődött az országban. A diktátor csak Oroszország, Irán és az utóbbihoz kötődő fegyveres csoportok segítségével, illetve több százezer áldozat árán tudta megtartani a hatalmát. A rezsim támogatása érdekében szíriai városok egész negyedeit porig romboló orosz vadászgépek jelentős részt vállaltak a lázadók visszaszorításában.

Aszad szövetségeseit azonban az utóbbi időszakban lekötötték a saját konfliktusaik Ukrajnával, illetve Izraellel szemben. Az ország ezelőtt kisebb, északi-északkeleti területeit ellenőrző ellenzéki erők a Hajat Tahrir al-Sá (HTS) iszlamista mozgalommal az élen ezt kihasználták, és kevesebb mint két hét alatt meneteltek el a fővárosig, végül pedig a rezsimet is sikerült elüldözni vasárnapra.

Ebben a cikkünkben összeszedtük, a Szíriai rezsim bukására hogyan reagáltak Franciaország, Németország, az Egyesült Államok, Törökország, Irán és Izrael részéről. Emmanuel Macron francia elnök például azt írta az X-oldalán, hogy „a barbár állam megbukott. Végre.”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik