Nagyvilág

Izrael betiltotta az ENSZ palesztinokat segítő szervezetének működését

Dawoud Abo Alkas / ANADOLU / Anadolu via AFP
Dawoud Abo Alkas / ANADOLU / Anadolu via AFP

Az izraeli parlament hétfőn betiltotta az ENSZ palesztin menekülteket segítő szervezetének (UNWRA) működését az ország területén. A döntéshozók arra a már korábban megfogalmazott vádra hivatkoztak, hogy a segélyszervezet több ezer alkalmazottja közül páran részt vettek a 2023. október 7-i, Dél-Izrael elleni támadásban, valamint néhány alkalmazottról kiderült, hogy a Hamászhoz vagy palesztin fegyveres csoporthoz tartoznak.

Noha az UNWRA jelenti a gerincét a háború sújtotta gázai civilek ellátásának, az izraeli titkosszolgálatok idén márciusban azzal vádolták őket, hogy munkatársaik egy része részt vett a tavaly októberi, Izraelben elkövetett emberrablásokban és gyilkosságokban, a Hamász vezette támadás során. A vádaknak köszönhetően a szervezetnek nyújtott támogatások jelentős mértékben csökkentek, ami tovább rontotta a Gázában ostrom és blokád alatt élő civil lakosság helyzetét. Az ENSZ vizsgálata végül megállapította, hogy az UNRWA kilenc munkatársának köze lehetett az Izrael elleni támadáshoz, és el is bocsátották őket, kilenc másik munkatárs ellen viszont nem találtak bizonyítékot.

Az UNRWA Izrael elleni terrorista tevékenységben részt vevő dolgozóit felelősségre kell vonni

– közölte Benjámin Netanjahu miniszterelnök.

Az UNRWA vezetője, Philippe Lazzarini szerint az izraeli parlament döntése ellentétes az ENSZ alapokmányával és sérti a nemzetközi jogot.

Miközben az izraeli parlament erről szavazott, az izraeli hadsereg tankjai újra egyre mélyebben hatoltak be a Gázai övezet északi részén, és a Reuters híradása szerint 100 ezer civilt ejtettek csapdába a Hamász újraszerveződő fegyvereseinek felszámolására irányuló műveletei során. Az izraeli hadsereg közölte, hogy a katonák mintegy 100 feltételezett fegyverest fogtak el a Dzsabalja táborban lévő kórház elleni rajtaütés során. A Hamász és a mentősök tagadták, hogy a kórházban bármilyen fegyveres jelenlétet észleltek volna.

Az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar vezetésével eközben vasárnap többszöri sikertelen kísérlet után újraindultak a tűzszünet közvetítésére irányuló tárgyalások. Az egyiptomi elnök kétnapos tűzszünetet javasolt a Hamász által fogva tartott négy izraeli túsz palesztin foglyokra való cseréjét, majd 10 napon belül tárgyalásokat a tartós tűzszünetről.

Libanonban eközben szintén nem csillapodnak az izraeli támadások. A kelet-libanoni Baalbek városának három közösségére mért, izraeli csapásokban 16 ember vesztette életét hétfőn – közölte a libanoni egészségügyi minisztérium.

Kapcsolódó
Hogyan lett Izrael odaadó barátjából nemkívánatos személy az ENSZ főtitkára?
A közel-keleti konfliktus az ENSZ strukturális kudarcát mutatja.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik