A sofőr azt mondta, a hajnali imádság után indulunk. Fél hatra értek a hotelhez. Már nem esett az eső, csak a járhatatlanná vált földút és a vízpárától nedves, dögletes levegő emlékeztetett a tegnap esti viharra. Nem tudtam beszállni a Toyota pickupba anélkül, hogy bele ne süllyedtem volna a feldagadt, vörös sárba.
Afrikában nincsenek kis viharok. Csádban – akárcsak bárhol máshol Közép-Afrikában – két évszak váltja egymást: a száraz és az esős. Hamarosan kezdődik az esős évszak. Ezt onnan lehet tudni, hogy a forróság elviselhetetlenebb, mint általában, és már előfordulnak viharok.
Az eső persze még eláll, ám a moszkitók már ébredeznek, hogy terjesszék evangéliumukat – a maláriát. A magas lázzal járó tömegbetegségre már léteznek megelőző gyógyszerek, de védőoltás még nincs. Tapasztalt afrikai utazó azonban nem szed gyógyszert a betegség előtt. Aki már lehúzott pár évet Afrikában, az tudja, hogy nincs istentelenebb, mint a megelőző gyógyszerek mellékhatásai az ötvenfokos hőségben, amikor a lélegzés is kimeríti az embert. Azzal is tisztában van, hogy a helyi gyógyszertárak jobban felszereltek a trópusi betegségekre. Mivel szegények, azt tartják, ami olcsó és biztosan beválik.
Az első maláriás élményeimet ugyanitt szereztem, tizenvalahány évvel ezelőtt.A tegnapi vihar váratlanul ért mindannyiunkat. Nem vettük észre az intő jeleket: a szokatlanul langyos levegőt, ami nem égette az ember bőrét, mint általában. A villámokról is azt gondoltuk, hogy szárazvillámok. Ez is gyakori ezen a vidéken. A hőségtől elektromossággal telítődik a levegő, de nincs felhő, így víz nélkül adja ki haragját az ég. Még viccelődtünk is a segédmotorokon ülve, hogy „fémlovakon vágtázunk a vihar szívébe”, miközben a külvárosi táncos-zenés szórakozóhely felé mentünk.
Ott ért minket az eső. Homokviharral kezdődött. Tele ment a szemünk és a fülünk homokkal, csikorgott a fogunk alatt. A bár bútorain hirtelen félcentis por állt. Homok mindenen és mindenkin, a lányok mélyen dekoltált ruháin, a fiúk vastag, dús haján.