Az orosz rubel 30 százalékkal esett az amerikai dollárral szemben, miután az Európai Unió, az Egyesült Államok és szövetségeseik megállapodtak az Oroszországgal szembeni szankciókról. Ezek alapján több orosz bankot is kizárnak a nemzetközi pénzügyi tranzakciókhoz elengedhetetlen SWIFT rendszerből.
A BBC azt írja, vasárnap az orosz központi bank nyugalomra szólított fel, mivel attól tartanak, hogy a bankokat megrohanják az ügyfelek. Erre sor is került, az oroszországi bankok, ATM-ek előtt kígyózó sorok álltak vasárnap.
ATM Lines in Russia – people trying to get cash and exchange in goods before the currency market opens – hyperinflation possible pic.twitter.com/g8z9RRrMJs
— Ben Schaack (@BuyingStrength) February 27, 2022
Hétfőn az Orosz Központi Bank úgy döntött, hogy 9,5 százalékról több mint a duplájára, 20 százalékra emeli a jegybanki alapkamatot, hogy fékezze az inflációt. Az intézkedéstől azt is várják, hogy megerősítse a nemzeti valutát, és a hitelek és betétek kamatai növekedését.
Azzal kapcsolatban ellentmondásos hírek jelentek meg, hogy a moszkvai tőzsdén elindul-e a kereskedés hétfőn, több időpont is megjelent a nyitást illetően. De ha meg is nyit a tőzsde, akkor is bizonyos piacokra korlátozzák a kereskedést. Ráadásul a CNN szerint a központi bank „ideiglenes tilalmat” vezetett be a külföldi jogi személyek és magánszemélyek eladási megbízásaira, vagyis a külföldiek nem szabadulhatnak részvényeiktől, orosz befektetéseiktől.