Miközben a világ jelentős részén továbbra is megállíthatatlanul terjed a koronavírus, újabb mérföldkőhöz érkezett a járványkezelésben régóta mintaállamként emlegetett Új-Zéland.
Az országban egy hónappal ezelőtt gyógyult fel a járvány utolsó koronavírusos betege, és immár századik napja nem regisztráltak új, közösségen belül átadott fertőzést – vagyis a szórványosan kimutatott fertőzés minden esetben külföldről behozott, izolált esetet jelent.
Új-Zélandon a rendkívül szigorú és korán meghozott intézkedéseknek – többek között a közel kéthetes, szinte teljes kijárási tilalomnak – köszönhetően április végére sikerült megállítani a járvány terjedését, így június elején az elsők között térhettek vissza a rendes kerékvágásba.
Ennél is nagyobb fegyvertény azonban, hogy azóta is sikerült elkerülniük a vírus újbóli megjelenését, szemben több más országgal. A környéken sem mindenhol ilyen jó a helyzet, sőt, az ausztráliai Melbourne-ben például a kormány katasztrófahelyzetet hirdetett a járvány miatt, háztartásonként naponta csak egy ember mehet el vásárolni, éjszaka pedig kijárási tilalom lesz, de fellángolt a járvány az vietnámi Danangban is, ahol pedig korábban három hónapig nem találtak új fertőzöttet.
Az új-zélándi hatóságok ezzel együtt továbbra is elővigyázatosságra intik a lakosságot, szerintünk aggodalomra ad okot, ha az emberek megtagadják a tesztelést, nem követik az alapvető higiéniai szabályokat, vagy elfelejtik használni a kormányzati nyomon követési alkalmazásokat.
„Mindannyian tudjuk, hogy nem engedhetjük meg magunknak az önelégültséget. Láttuk a tengerentúlon, hogy a vírus milyen gyorsan megjelenhet újból, és terjedhet el olyan helyeken, amelyeket korábban sikerült kontroll alatt tartani. Nekünk is fel kell készülnünk az esetleges jövőbeli eset gyors felszámolására” – nyilatkozta Dr. Ashley Bloomfield egészségügyi főigazgató.
Kép: AFP