Dilma Rousseff hivatalban lévő elnök azután nevezte ki kabinetjének élére Lulát, hogy kedden és szerdán beható tárgyalásokat folytattak egymással. Az igazságügyi szervek által felelősségre vonni kívánt volt elnök mostantól annak a “szuperminisztériumnak” lesz az irányítója, amely a kormány tevékenységét koordinálja.
Ezek után az ügyészek számára nehéz lesz folytatni a Lula elleni, bűnös pénzügyletekkel kapcsolatos vizsgálatokat, mivel e dél-amerikai országban csak a legfelsőbb bíróság engedélyezheti a kormány és a parlament tagjai elleni ügyészségi nyomozásokat, letartóztatásokat és bírósági eljárásokat.
Botrány, korrupció, vesztegetés
Márpedig Lula alaposan belekeveredett abba a korrupciós botrányba, amely az utóbbi hónapokban megrázta a politikai élet egészét. Lulát március 4-én őrizetbe vették, a brazil rendőrség szerint ugyanis bizonyítékok vannak arra, hogy bűncselekményekkel segítették finanszírozni a volt elnök Brazil Munkáspártjának (PTB) kampányait és kiadásait. Lula pedig – mint a hatóságok gyanítják – vesztegetési ügyletekből húzott hasznot a Petrobras állami olajcég révén, s így pénzhez és luxusingatlanokhoz jutott.
A rendőrség tájékoztatása szerint Lula végső fokon részt vett azoknak a döntéseknek a meghozatalában, hogy ki töltheti be az igazgatói székeket a Petrobrasnál, ugyanakkor egyik fő haszonélvezője is volt ezeknek a bűncselekményeknek, amelyek révén ő és pártjának kincstára is anyagi haszonhoz jutott.
A korrupciós botrányok Lulán kívül több más személyt – egyes hírek szerint legalább 62 politikust – is érintenek, főként a PTB tagjai, hivatalban lévő és volt honatyák, pártvezetők és kormányzók állnak a büntetőjogi vizsgálatok középpontjában. Eddig már több mint egy tucat embert vettek őrizetbe megannyi házkutatás során. Az ügyészség szerint dollármilliárdokat sikkasztottak el a legnagyobb brazil vállalaton keresztül, például kenőpénzzel szerzett megrendelésekkel. A korrupciós hálózat felgöngyölítése hónapok óta folyik.
Mellette az utódja
A gyanú árnyéka az ország mostani, első női államfőjére, Dilma Rousseffre is rávetül, mivel a munkáspárt volt szenátusi frakcióvezetője a bíróság előtt azt állította, hogy tudott a Petrobras “viselt dolgairól”, de szemet hunyt felettük. A botrány oly mértékben dagad, hogy nemrég több millióan tüntettek országszerte Dilma Rousseff elnök lemondását követelve. Sokak szerint e társadalmi felháborodás nyomán a parlament több hónapi próbálkozás után ezután már képes lesz megindítani az államfő ellen a hivatalából való elmozdítására irányuló eljárást.
Lula 2003 és 2010 között töltötte be az elnöki tisztséget, vagyis amikor a dél-amerikai állam ügyészsége szerint az állítólagos vesztegetési esetek többsége történt az állami olajvállalatnál.
Kiemelt kép: MTI/EPA/Leo Barrilari
(El Mundo, MTI)