Tony Abbott azt mondta, hogy “a rendelkezésre álló legmodernebb technológiák” bevetésével fogják átvizsgálni a gép vélhető becsapódásának teljes körzetét, egy mintegy 60 ezer négyzetkilométeres területet Ausztrália partjaitól nyugatra.
A kormányfő kijelentette, hogy “nem adják fel egykönnyen” a repülő utáni kutatást, és “ha a gép odalent van” az Indiai-óceán mélyén, akkor jó eséllyel meg fogják találni. Azt is hozzátette azonban, hogy ez akár egy évbe is telhet.
A Malaysia Airlines Kuala Lumpurból Pekingbe tartó MH370-es járatával március 8-án a Dél-kínai-tenger felett szakadt meg a kapcsolat. A fedélzetén 227 utassal és 12 fős személyzettel repülő Boeing 777-200-as típusú repülőgép műholdadatokon alapuló számítások alapján ezt követően visszafordult, az Indiai-óceán felé vette útját, és ott végleg eltűnt.
Az eset a polgári repülés történetének egyik legnagyobb rejtélye. Miután a becsapódás vélhető helyszíne Ausztráliához van legközelebb, Canberra vezető szerepet vállalt a gép utáni kutatásban.
A Malaysia Airlines július 17-én egy másik Boeing 777-es gépét is elvesztette: az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó MH17-es járatot minden bizonnyal légvédelmi rakéta semmisítette meg Kelet-Ukrajna felett, ahol hónapok óta harcol az ukrán hadsereg az oroszbarát szakadárokkal.
Ausztrália ez utóbbi katasztrófában is érintett volt, miután 27 állampolgára utazott a gépen, részt vett az azóta a heves harcok miatt megszakított helyszíni vizsgálatban is. Tony Abbott a katasztrófa után élesen bírálta Oroszországot.