Haszan Hamit Jildirim távozásával immár ötre nőtt a 2002 óta kormányon lévő AKP lemondott képviselőinek a száma azóta, hogy két héttel ezelőtt több török miniszter fiait is őrizetbe vették egy vesztegetési ügyben folytatott nyomozás keretében.
A lemondott politikusok mindegyike elítélte a kormány “nyomásgyakorlását”, amellyel szerintük az ügy kezdete óta a rendőrséget és az igazságszolgáltatást akarta befolyásolni. Egyikük, Ertugrul Günay egykori török kulturális és idegenforgalmi miniszter pénteken pökhendiséggel vádolta a kormánypártot.
A helyi média tájékoztatása szerint a botrány december 17-i kirobbanása óta folytatódnak a leváltások a nagyvárosok rendőrkapitányságain, lecserélték többek között az isztambuli rendőrfőnököt is. Menesztették a török biztonsági szolgálat főigazgatóságának tizennégy vezetőjét is, köztük a szervezett bűnözés, a terrorizmus elleni harc és a gyilkossági osztályok vezetőit is. A leváltásokkal állítólag Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök a szövetségesei elleni támadást bosszulta meg.
A lemondások ellenére az AKP továbbra is kényelmes többséggel rendelkezik a török parlamentben, a törvényhozás ötszázötven képviselőjéből háromszázhúsz a párt tagja.
A kormányát fenyegető súlyos korrupciós vádakkal szemben ellentámadásba lendült a török miniszterelnök, aki szombaton az igazságszolgáltatást, vetélytársait és az utcán tüntetőket vádolta az ország elleni összeesküvéssel.
Egy nappal a lemondását követelő tüntetések után Erdogan beszédében kipellengérezett olyan “mozgalmakat, médiumokat és üzleti vagy politikai köröket, amelyek levezényelték ezt a gyűlöletes összeesküvést”. Ezzel nyilvánvalóan Fethullah Gülen hitszónok befolyásos vallási mozgalmára utalt, amelyet az ügy hátterében gyanít. A pártjával korábban szövetséges mozgalom nemrégiben hirdetett háborút a kormány ellen, mert az be akar záratni bizonyos magániskolákat, amelyek a mozgalom anyagi hátterét biztosítják.