“Az Észak-atlanti Tanács kedden ül össze Törökország kérésére” – közölte nem sokkal később egy NATO-szóvivő.
“Törökország az Észak-atlanti Szerződés 4. cikke értelmében konzultációkat kért” – mondta Oana Lungescu. Az ülésen Törökország várhatóan beszámol a pénteki incidensről.
A 4. cikk értelmében “a felek tanácskozni fognak egymással, valahányszor bármelyikük véleménye szerint a felek egyikének területi épségét, politikai függetlenségét vagy biztonságát veszély fenyegeti”.
Ahmet Davutoglu török külügyminiszter vasárnap azzal vádolta meg Szíriát, hogy fegyvertelen, kiképző repülést végrehajtó gépét a nemzetközi légtérben, nem pedig a szíriaiban lőtte le.
Davotoglu az TRT állami televíziónak adott interjúban közölte: hivatalosan tájékoztatják a NATO-t az incidensről az alapító szerződés 4. cikke értelmében. Bejelentette azt is, hogy az incidensről tájékoztatják az ENSZ Biztonsági Tanácsát is, “tekintettel az agresszív magatartás háttérével kapcsolatban a rendelkezésünkre álló értesülésre”.
Törökország vasárnap diplomáciai jegyzéket intézett Szíriához a gép lelövése miatt – jelentette az TRT, részleteket azonban nem közölt. Recep Tayyip Erdogan török kormányfő a tervek szerint vasárnap a parlamenti pártok vezetőivel vitatja meg a kialakult helyzetet.
Davutoglu szombaton mintegy tíz ország – közöttük az Egyesült Államok, és a többi állandó BT-tag (Franciaország, Kína, Nagy-Britannia, Oroszország) külügyminiszterével, valamint iráni és német kollégájával folytatott telefonbeszélgetést.
A pénteki incidens még jobban megterheli Szíria és Törökország amúgy is feszült viszonyát.
A NATO-tag Törökország a szíriai elnök rezsimjének legélesebb bírálói közé tartozik azóta, hogy Bassár el-Aszad hadserege hadjáratot folytat az ellenzéket támogató tömegek ellen. A véres harcok elő több ezer szíriai menekült át Törökországba