A három év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt Jérome Kervielnek a teljes összeget vissza kell fizetnie a pénzintézetnek.
A bíróság mindhárom vádpontban – a hivatali visszaélés, a hamisítás, valamint a jogtalan számítógépes ténykedés büntettében – bűnösnek találta a brókert.
A szigorú ítéletet Dominique Pauthe bíró azzal indokolta, hogy a védelem által bemutatott dokumentumokból nem vonható le az a következtetés – a vádlott állításával ellentétben -, hogy felettesei tudtak a nem engedélyezett tranzakciókról.
Kerviel ügyvédje azonnal jelezte: védence fellebbez a “képtelen és teljes ésszerűtlen” ítélet ellen.
A Société Générale-nál nyolc évig dolgozó, jelenleg 33 éves egykori alkusz 2005 végétől fiktív kliensszámlákat kreálva egymásra épülő hosszú pozíciókat vett fel, vagyis azonnali vételi és határidős eladási ügyletek láncolatát kötötte, arra játszva, hogy a piacok majd emelkedni fognak – ám a nemzetközi tőzsdemutatók 2008 januárjában meredeken zuhantak.
A bank azt állítja: 2008. januárban észlelte, hogy Kerviel körülbelül 50 milliárd euró értékben épített fel csalárd pozíciókat, ezeket a Société Générale-nak sikerült likvidálnia, vagyis a sokmillió kontraktust eladták, és végül 4,82 milliárd eurónyi veszteség maradt.
A bróker a perben elismerte, hogy elvesztette realitásérzékét, s két éven át teljesen egyedül kalandor és spekulatív módon csalárd pozíciókat épített fel és ezeket elrejtette, azaz fedezet nélkül kötött határidős megállapodásokat összesen 50 milliárd euró értékben, de azt állította: felettesei szemet hunytak a tevékenysége felett, sőt még nagyobb kockázatvállalásokra bíztatták, amikor elkezdett pénzt termelni.
Az ügyész – aki elismerte, hogy Kervielnek semmilyen személyes haszna nem származott a csalásból – négy év letöltendő és egy év felfüggesztett börtönbüntetést kért a pénzügyi világ túlkapásainak szimbólumává vált alkusz ellen.