A Népszavának Bojár Gábor azt mondja, a Magyar Tudományos Akadémia bűne éppen az, ami a tudomány lényege, a függetlenség. A Graphisoft alapítója hibának tartja, hogy a kormányzat irtózik a kontrolltól. Gyakorló cégvezetőként neki is kellenek olyan kollégák, akik tudnak, mernek neki ellentmondani. Ilyen emberre a kormányfőnek is szüksége lenne, hiszen sokszor hoz hibás döntést.
Minden vezető tud hibázni és minél nagyobb egy cég, annál nagyobb lehet a hiba következménye és annál nehezebb azt kijavítani. A hibákat független ellenőrzéssel lehet csökkenteni. Orbán éppen ezt nem szereti. Ezért sokszor könnyebben hoz hibás döntéseket, amiket nagyon nehéz utólag kijavítani.
A kormányfő azonban nem tűri a független intézményeket, főleg nem azt, hogy a kutatás-fejlesztésre szánt uniós pénz eljusson hozzájuk. Történelmi példákat idézve emlékeztet rá, a tehetséges kutatók kivándorlása milyen tragikus következményekkel jár.
Egy ország elit nélkül elszegényedik. És az a legnagyobb bűn, hogy ez a hatalom szerintem tudatosan szétveri az oktatást, mert úgy véli, hogy a képzetlen, tájékozatlan tömeget könnyebb irányítani.
Bojár Gábor azt mondja, az Aquincumi Technológiai Intézet próbál tenni ez ellen, de a
magyar rendszer a legigazságtalanabb,
hiszen a legtehetősebbek gyermekei jutnak be az ingyenes állami képzésbe. Az üzletember az EP-választás eredménye kapcsán is emlékeztet rá, hogy a Fidesz támogatottságakor érdemes megnézni az óriási erőfölényét, főleg vidéken, a szegény kistelepüléseken, ahol az emberek kiszolgáltatottabbak a hatalomnak.
Ehhez képest az 52 százalék meglehetősen szerény eredmény a Fidesz részéről.
Attól nem tart, hogy Orbán Viktor idehaza bekeményít, ha a Fideszt kizárják az Európai Néppártból, nincs szüksége diktatúrára, neki ez a a mostani helyzet megfelel, mert azt mutatja,
itt azért valamiféle demokrácia létezik. Persze ha veszélybe kerül a hatalma, akkor lehet, hogy mégis elindulnak azok a fekete autók.
Bojár Gábor nem tudja, meddig működhet a NER, a rendszerváltás sem volt sejthető, a mostani helyzet pedig 20 év kihagyás után visszatérés a Kádár-rendszerhez, azzal a különbséggel, hogy akkor
becsben tartották a kultúrát és főleg az utolsó harmadában már nemcsak a párthűség, de a szakértelem is számított a gazdaságban.
A mostani oligarchák tarolnak a közbeszerzéseken, de külföldön már nem versenyképesek, a gazdaság működése az uniós források mellett annak köszönhető, hogy van néhány profi a kormányzatban.
Orbán Viktor legnagyobb bűne, hogy a legrosszabb ösztönökre épít.
Szerinte az idegenek gyűlölete a törzsi társadalmak fejlődésében még pozitív szerepet töltött be, a modern nemzetállamok kialakulásakor is volt pozitív hozadéka a nacionalizmusnak, de a technológia fejlődésével a világ globalizálódott, ha nem leszünk úrrá ezen az ösztönön, végünk van.
Kiemelt kép: 24.hu/Berecz Valter