Az InfoRádióban Csizmadia Ervin ellenálló típusúnak nevezte az ellenzéket, amely az utcai politizálást, tiltakozást ideologikusan is vállalja. Az elmúlt 30 évben változtak az ellenzékiség típusai. A Fidesz ’98-ban a kormányváltásnál többet, a rendszerváltásnál kevesebbet, 2010-ben már rendszerváltást akart.
A 2010 utáni ellenzék ezen túllép, úgy véli, aktív ellenállás kell – mondta a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója.
A mai egy ellenálló típusú ellenzék. Feladja a parlamentáris demokráciáknak azt a hagyományos attitűdjét, hogy a politika a parlamentben csinálódik.
A rendszert akarják leváltani, ha a Fidesz kerülne újra ellenzékbe, ugyanígy lépne fel, ezért arra kell készülni, hogy
rendszerellenzéki ciklusok fogják egymást váltogatni. Amíg a Fidesz kormányon van, nehezen tudom elképzelni, hogy az ellenzék visszarendeződik egy szimpla kormányellenzéki pozícióba.
Az ellenzék, különösen a tavalyi év utolsó időszakában, nagyot változott. A pártok eljutottak például oda, hogy közösen állnak a nyilvánosság elé, ügyek mellé (pl. a túlóratörvény ellenzésével). A változásokkal az ellenzék jobb pozícióba került, ami híveinek is
újfajta reményt ad arra nézve, hogy az Orbán-kormány napjai lehet, hogy meg vannak számlálva.
A Fidesz sikerének titka, hogy megváltoztak a demokráciával kapcsolatos elvárások, igény volt egy erősebb vezetőre, a Fidesz pedig valóban nagy párttá akart válni. Erre az ellenzéki pártok közül eddig nem látott törekvést, bár igaz, nehezebb dolguk is van.
Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu