A nemzetgazdasági miniszter úgy látja, hogy aki bérunióról beszél, az igazából adóemelést akar, a bérek közötti különbség eltüntetéséhez ugyanis jelentősen kellene emelni az adókat. A Magyar Időknek Varga Mihály azt mondta, számára ez az ellenzéki felvetés nem más, mint politikai blöff.
Aki a béruniót hangoztatja, annak nincs egyetlen saját terve, ötlete sem arra, hogy miként lehetne a magyar és a nyugati bérek közötti különbséget csökkenteni, eltüntetni. Hasonló megoldásokkal állt elő annak idején a szocialista-liberális kormányzat, a végeredmény ismert: államcsődközeli helyzet, megszorítás, visszaesés – tette hozzá a miniszter, aki úgy vélte,
az elmúlt két-három év pontosan bebizonyította, hogy nem kell Brüsszelre várni azokban a témákban, amelyekben a saját erőnkből is átgondolt lépéseket tehetünk.
Varga Mihály arról is beszélt, hogy Magyarországon véget ért az olcsó munkaerő kora, amit jól mutat, hogy hatalmas ütemben nőnek a fizetések. Szerint a bérfelzárkóztatás az egyik fő kérdés, de a gazdaság jó teljesítményének előnyeiből a nyugdíjasoknak is részesülniük kell.
Az elmúlt hat évben olyan mértékben sikerült növelni az idősek juttatásait, hogy kompenzálni lehetett a 13. havi nyugdíj eltörlését.
Arról már döntött a törvényhozás, hogy január elsején 3 százalékkal emelkednek a nyugdíjak, de az idősek juttatásainak ügye ősszel újra a kormány napirendjére kerülhet.
A nyugdíjasokat ugyanis az infláció alakulása és a gazdaság teljesítménye miatt is pluszösszeg illetheti meg. Ezekről a kormány október táján határoz. A várható kifizetések pedig novemberben érkezhetnek meg a címzettekhez. (mti)