A külgazdasági és külügyminiszter a köztévében és a közrádióban is az unió külső határainak megvédéséről beszélt.
Még csak kilátásba sem helyezik a kötelezettségszegési eljárást
Az M1 műsorában óriási problémának nevezte, hogy vannak olyan kormányfők az EU-ban, akik fittyet hánynak az uniós szabályokra, és regisztráció, ellátás helyett, amilyen gyorsan csak lehet, átviszik a menekülteket a szomszédos tagállam határára.
Szerinte az Európai Uniónak egyszerű dolga van, “villámgyorsan a magyar modellt kellene alkalmazni Görögországban, magyarul meg kellene védeni Görögország külső határát”.
Érdekes módon ilyenkor az európai uniós intézmények hallgatnak, nem indítanak kötelezettségszegési eljárást, még csak kilátásba sem helyezik azt
– jegyezte meg, hozzátéve, hogy ez a “rendkívül képmutató és határozatlan európai eljárás” komoly károkat okoz az uniónak.
Semmi sem változott a Nyugat-Balkánon
A miniszter a Kossuth rádióban azt mondta, a külső határok megvédése nélkül nem lehet jó pozícióba kerülni sem a forrás-, sem a tranzitállamokkal folytatott tárgyalásokon.
Az igen hosszú és tagolt, nagyrészt tengeri határa miatt nehéz helyzetben lévő Görögországot nem szabad magára hagyni, hanem “huszonnyolcas összefogásban” kell neki segítséget nyújtani, nem csak szóban, hanem érdemi lépésekkel.
Szijjártó Péter nem fűzött nagy várakozásokat a menekültválsággal foglalkozó vasárnapi csúcshoz, mivel annak nem volt mandátuma jogilag kötelező döntéseket hozni, ugyanakkor a megbeszélés óta “semmi sem változott a Nyugat-Balkánon”.
A lengyelországi parlamenti választások eredménye kapcsán azt emelte ki, hogy a győztes Jog és Igazságosság párt is kifejezetten hangsúlyos témaként kezeli a visegrádi együttműködést, míg a kárpátaljai önkormányzati választás kapcsán pedig annak fontosságát emelte ki, hogy a két nagy helyi magyar tömörülés közös listája átlépte a megyei tanácsba jutáshoz szükséges küszöböt.