Megismételt eljárásban felmentette a Győri Törvényszék pénteken azt a nőt, aki 2011-ben Cséren, a mellékhelyiségben megszülte, majd magára hagyta gyermekét. A pici megfulladt. Köszler Ferenc bíró és tanácsa ugyanakkor a nő férjét és anyósát egy év hat hónap fogházra ítélte gondatlanságból elkövetett emberölés miatt, amit három-három év próbaidőre felfüggesztett – írja az MTI.
A bíró ismertetése szerint 2011. július 26-án az elsőrendű vádlott – miután észrevette, hogy elfolyt a magzatvize – kiment a mellékhelyiségbe, ezalatt férje, a másodrendű vádlott pedig hívta a mentőket. Az asszony a vécén ülve szülte meg a babát, ezután szólt párjának és az anyósának, de ők nem hittek neki. Közben a férj többször hívta a mentőket. A harmadrendű vádlott – a férj anyja – közben a mellékhelyiségbe ment, nyugtatta a nőt.
Az újszülött a vécébe esett, a vallomások szerint nem sírt. A boncolás szerint az 51 centiméterrel, 3158 gramm súllyal született kislány 2-3 percig élt, majd megfulladt. A csecsemőt az elsőként kiérkező mentő emelte ki a vízből.
A bíró az ítélet indoklásakor elmondta, hogy az elsőrendű vádlott a szülés miatt nem volt tudatában a “sajátos eseményekkel”. A másod- és harmadrendű vádlott pedig nem hitte el, hogy a feleség megszült, ezért nem segítettek. A bíró a megismételt eljárás szükségességéről szólva elmondta, hogy az elsőfokú tárgyalásnál a másodikként kiérkező mentők vallomását vették figyelembe, több ellentmondás volt a gyanúsítottak tanúként tett vallomásaiban, amelyeket “mélyrehatóbban” kellett volna vizsgálni. Egyebek között az események pontos időpontjai sem biztosak.
Az ítélet nem jogerős, az ügyész súlyosbítás miatt fellebbezett. A tárgyalás másodfokon folytatódik a Győri Törvényszéken.
Ahogy arról beszámoltunk, 2013 nyarán ennél lényegesen súlyosabb ítélet született az ügyben: akkor a nő öt évet kapott, a férjet öt, az anyóst hat év börtönre ítélte a bíróság. A bíró akkor hangsúlyozta: mindhárom vádlott tehetetlensége volt az oka, hogy az egészségesen, komplikációmentesen megszületett csecsemő csak pár percig élt. Mint mondta, a szülő nőnek nem kellett volna a szoba helyett vécében világra hoznia harmadik gyermekét, “nem az ágyra kellett volna vigyáznia, hanem a gyerekre”, míg férjének és az anyósnak mindent meg kellett volna tennie a kicsiért. Így a bíróság sem a férj védekezését nem fogadta el, amely szerint ő ott sem volt, semmit nem látott, sem az anyósét, aki – kétszeres anyaként, a vécéből kiszűrődő hangokat hallva – azt bizonygatta, szerinte nem szült meg a menye.
Tavaly októberben a Kisalföld írt arról, hogy lejátszották a bíróságon, szakértők előtt azt a hangfelvételt, amin a vécébe fulladt baba családjának hívásait rögzítette a szombathelyi mentő. „Küldik már azt a mentőt?” „Uram, öt perce telefonált (…).” „Már szédül, már rosszul van. Szerintem már ki is jött belőle a baba.” „Na jó, akkor hol van az a gyerek most?” „Nem tudom, a feleségem fel sem kel a WC-ről.” „A felesége a WC-n ül?!” „Igen.” „Na akkor nézze meg gyorsan…” „Dehogy nézem, ne is idegesítsen engem ilyesmivel!” „De nézze meg, hogy mit csinál most a felesége.” „Ott van az édesanyámmal.” (…) „És ővele nem tudok beszélni?” (A férj magyaráz telefonnal a kezében.) „Mi van a feleségével pillanatnyilag?” „Most eszméletlen.” „Eszméletlen a felesége?!” „Igen (…), nem tud semmit kommunikálni.” „Fekszik, vagy, ül vagy mit csinál?” „Hát ül a WC-n fekve.” „Mindjárt ott van a kocsi, uram. És sír a gyerek, vagy hogy van?” „Nem sír semmit, csönd van itt – hangzott el egyebek mellett.