Üzleti tippek koronavírus

A légiközlekedés a valaha volt legsúlyosabb válságát éli

Több mint 80 milliárd dollár összesített veszteséggel zárhatja a 2020-as évet az ágazat a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) előrejelzése szerint.

Még az év végén is 36 százalékkal alacsonyabb lehet az iparág teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest, mivel a recesszió és az utasok bizalomvesztése miatt nagyjából 40 százalékkal csökken a kereslet – fejtette ki a montreali székhelyű, csaknem 300 vállalatot tömörítő kereskedelmi szervezet vezető közgazdásza.

Egy légitársaság dolgozói felét elbocsátja, a maradók fizetését 20 százalékkal csökkenti
A Fiji Airways forgalmának döntő részét turisták adják. A kis országban csak 19 koronavírusos fertőzöttet találtak, a gazdasági hatások mégis pusztítóak.

Az előrejelzések szerint, ha nem lesz második hulláma a járványnak és fokozatosan újranyitják a piacokat, idén mintegy 84, jövőre pedig 15 milliárd dollár összesített veszteség várható a légitársaságoknál. Brian Pearce hozzátette, hogy jövőre az ideihez képest ugyan 55 százalékkal jobb teljesítmény várható a légi utazási piacon, de az még mindig 29 százalékkal el fog maradni a 2019-es szinttől.

További nehézséget jelent majd a cégeknek, hogy a csőd elkerülésére nyújtott kormányzati és piaci hitelek miatt 120 milliárddal 550 milliárddal emelkedik a teljes hitelállomány az év végére – írta az MTI.

Alexandre de Juniac, a IATA elnök-vezérigazgatója az adatokat úgy kommentálta: a légiközlekedés valaha volt legsúlyosabb krízisét éli, a 2008-as válságban 31 milliárdos veszteség keletkezett.

Mivel kutatásaik azt mutatják, hogy a légi utazás iránt továbbra is nagy az igény, arra kérte a kormányokat, hogy összehangoltan nyissák meg a határokat és vezessenek be egészségügyi intézkedéseket.

Kiemelt fotó: MTI / EPA / John G. Mabanglo

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik