Pénzügy

Eldőlt: kivonul a tőzsdéről a Synergon, ami ellopta egy kis magyar cég szoftverét

A Synergon Informatikai Nyrt., a társaság végelszámolására tekintettel, részvényeinek törlését kérte a Budapesti Értéktőzsdéről – olvasható a BÉT honlapján. A hazai informatika egykori nagyágyúja, az első Orbán-kormány kedvenc vállalata 1999-ben lépett a tőzsdére, most kivonulnak.

A cégcsoport több mint 1,4 milliárd forinttal tartozik beszállítóinak. A hivatalos indoklás szerint a társaság kritikus pénzügyi helyzetbe került, amit egyik leányvállalatának csődje okozott. A Synergon Integrator tavaly fejezett be egy uniós támogatásból megvalósuló, hatmilliárd forintos projektet a BKK/BKV-nak, majd idén szeptemberben – némileg meglepően – csődeljárást kért maga ellen.

Korábban arról írtunk, hogy a Synergon lenyúlta egy kis magyar startup szoftverét, majd eladta másoknak a terméket mint sajátját, ám 13 év pereskedés után a bíróság jogerős ítéletében idén szeptemberben a kis cégnek adott igazat. Miután a Synergon ellopta a szoftverüket, az Anasco Kft. tönkrement, a kártérítés összege 13 év távlatából százmilliós lehet.

A Synergonnak nem ez volt az első lopása. Említett leányvállalatuk, a Synergon Integrator hasonlóan járt el, itt műszaki terveket nyúltak el egyik beszállítójuktól, majd nem fizették ki őket. Ebben az ügyben elsőfokú elmarasztaló ítélet született, a megítélt kártérítés összege 94 millió forint.

Az egyik károsult cég vezetője szerint nagyszabású vagyonkimentés folyik a Synergon tőzsdei kivezetésének ürügyén, mert így akarnak kibújni a fizetési kötelezettségeik, illetve a százmilliós kártérítések alól.

A történet minden bizonnyal nem ér itt véget, hiszen a károsult cégek beperlik a menedzsmentet, az egyik tárgyalást a bíróság január végére írta ki – tudta meg a 24.hu.

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik