A KSH az idősek világnapja alkalmából elkészítette szokásos éves elemzését. Ebből kiderül többek között, hogy a magyar nyugdíjasok szegénységi kockázata alacsony és fogyasztásuk is meghaladja az országos átlagot. Átlagban.
A nyugdíj a legstabilabb jövedelem
Miközben folyton azt halljuk, hogy a nyugdíjrendszer a jelenlegi formájában hosszú távon fenntarthatatlan, és esetleg a jövőben faragni kell majd az ellátásokból, nem tudunk vitatkozni a KSH azon kijelentésével sem, hogy mégiscsak az egyik legstabilabb jövedelemről van szó.
Mert tényleg, lehet tudni, hogy hónapról hónapra megérkezik a járadék, és azt is, hogy mennyi lesz a következő hónapban. Vagyis tervezni lehet vele. Míg aki aktív korú, az mostanában sosem lehet biztos abban, hogy a következő hónapban is lesz-e munkája, és lesz-e fizetése. És ha igen, mennyi.
A KSH azt is kimutatta, hogy a jövedelmi szegénység a 65 év felettiek csupán 4,4 százalékát érinti, míg a náluk fiatalabbaknál majdnem négyszer ennyi embert (16,1 százalékot).
Többet is fogyasztanak
A nyugdíjasok személyes kiadásra 2012-ben fejenként 950 ezer forintot költöttek átlagban. Az országos átlag ennél kevesebb, mindössze évi 816 ezer forintnyi volt. A nyugdíjasoknál többet (1 millió 19 ezer forintot) csak a gyermektelen házaspárok költöttek átlagban.
Ebből az adatból is úgy tűnik tehát, mintha nagyobb lenne az idősek mozgástere anyagilag, mint az átlagmagyarnak.
És ha csak eddig olvasnánk a jelentést (és egyébként nem lennénk tisztában azzal, milyen problémáik vannak az öregeknek), akkor akár még irigyelhetnénk is őket. Csakhogy.
Számos alapdolog sokuknak elérhetetlen
A nyugdíjasok kiadásaiból duplája akkora az egészségügyi kiadás, mint az országos átlag. A hazánkban élő 60 év felettiek tizede ugyanis valamilyen fogyatékossággal, négytizede krónikus betegséggel küzd.
És a kimutatás szerint bevételük nagy részét felemésztik a lét és az egészség fenntartásához szükséges kiadások. A gyógyszer mellett ugyanis lakásfenntartásra, berendezésre és élelmiszerre, italra, cigire is többet költöttek, mint az országos átlag.
Cserébe viszont az egyedülálló 65 év felettiek az országos átlagnál nagyobb arányban nem engedhetnek meg maguknak egy üdülést, de a gyakori húsfogyasztás és a lakásuk megfelelő fűtése is nehézségekbe ütközik.
Sőt, még a nem egyedülálló időseknél is nagyobb gondot okoznak ezek a kiadások, mint más családoknál. 80 százalékuknak elérhetetlen egy egyhetes üdülés, több mint 40 százalékuk nem tud legalább kétnaponta húst enni, és 20 százalékuk nem tudja rendesen felfűteni a lakását.