Kockázatmentesen, vagyis bankbetéttel is el lehetett érni 5,5 százalékos reálkamatot, ha valaki tavaly nyár végén, ősz elején kötötte le egy évre a pénzét – derült ki a Bankmonitor.hu áttekintéséből, amelyben a top tíz ajánlatot vették górcső alá. De nemcsak a kockázatmentes bankbetétet vizsgálták, hanem a rizikósabb befektetéseket, így a kötvényeket, vegyes alapokat, abszolút hozamúakat és a részvényalapokat is. Utóbbiak top tíz hozamának átlaga volt a legjobb: majdnem elérte a 24 százalékot.
Miért lehetett ilyen jó a reálkamat?
A pénzügyi szolgáltatások összehasonlítására szakosodott portál azért pont ezt az időszakot találta érdekesnek, mert tavaly augusztusban kezdődött az alapkamat-csökkentés. De nálunk még így is látványosan magasabbak voltak a kamatok, mint mondjuk Nyugat-Európában.
Fotó: Neményi Márton
Másrészt az infláció is jelentősen csökkent. Hiszen tavaly augusztus-szeptemberben még 6 százalék körüli, feletti volt a pénzromlás, ami idénre 1,3-1,4 százalékosra olvadt. Ha pedig alacsony az infláció, az kedvez a befektetéseknek, hiszen több lesz a reálhozam.
Mi várható?
Adódik a kérdés, hogy ha valaki most szeretné lekötni, befektetni a pénzét, hasonlóan jó reálhozamokra számíthat-e, és milyen időtávban érdemes gondolkodnia.
A portál szerint a következő egy évben bankbetétben már jóval mérsékeltebb reálhozam várható. Akik mégis ebben a befektetési formában látják a lehetőséget, azoknak azt tanácsolják, hogy a folyamatos alapkamat-csökkentések miatt ne éven belüli, hanem inkább többéves lekötésben gondolkodjanak.
Ehhez jó forma lehet szerintük, ha tartós betéti számlát (TBSZ) választunk, amellyel 3 évre lekötött egymillió forintos bankbetéttel 100-140 ezer forintos hozamot érhetünk el a jelenlegi legjobb ajánlatokkal. A kockázatosabb befektetési formákra is van javaslatuk.