Magyarország, a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközhöz (RFF) kapcsolódó mérföldkő teljesítéséhez, független szakértő jelentését kérte a magyar nyugdíjrendszer fenntarthatóságáról. Ennek alapján a magyar nyugdíjrendszert a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértői vizsgálták. A magyar nyugdíjrendszerről készített jelentésük 2024. július 26-án jelent meg az OECD honlapján. A kormány szerint a jelentés elkészültével Magyarország a mérföldkövet teljesítette.
Ugyanakkor az Európai Bizottság nyomására felkért szakértő javaslataival, a szigorításokkal a kormány nem ért egyet, azokat nem támogatja – idézi a portál a kormány hétfőn közzétett, középtávú strukturális tervéből, amelyet az Európai Bizottság számára készített a Magyarország ellen a nyáron ismét elindult túlzottdeficit-eljárás kezelésére.
„A független szakértők ugyanakkor a jelentésben számos kérdésben elismerően nyilatkoztak a magyar nyugdíjrendszer helyzetéről és az elért eredményekről. Ezek közé tartozik, hogy az időskori szegénység megakadályozása szempontjából a magyar nyugdíjrendszer jól teljesít, amit bizonyít, hogy Magyarországon még nemzetközi összehasonlításban is kifejezetten alacsony az időskori relatív szegénység” – írják a jelentésben.
A nyugdíjkiadások finanszírozása biztosított, ezért a kormány a közeljövőben nem tervez változtatást a nyugdíjrendszerben.
A nyugdíjrendszerbe való beavatkozás az elkövetkezendő évtizedben nem indokolt.
– emelték ki.
„A kormány a nyugdíjak értékállóságát garantálja, és a 13. havi nyugdíjat is kifizeti. A nyugdíjkorhatár további emelése nem indokolt, és a kormány továbbra is biztosítja a nők számára a kettős szerepvállalásuk elismerését jelentő, 40 év jogviszony alapján, a korhatár betöltése előtt igénybe vehető nyugdíjat” – áll a jelentésben.
A szakértők szerint azonban a magyar nyugdíjrendszer átalakítása szükségszerű lenne, egyebek közt napirendre kellene tűzni a nyugdíjak folyamatos felzárkóztatását a bérekhez, s a nyugdíjemelést a bérnövekedéshez igazítani.
Simonovits András nyugdíjszakértő a Népszavának azt mondta többek között, hogy a kormány gyávasága miatt erősödik az idősek jelentős részének elszegényedése, a bérek és ellátások között mélyül a szakadék, a létminimum alatt élő nyugdíjasok sem számíthatnak az életszínvonaluk javulására. Szerinte nemcsak gyáva, hanem kétszínű is a magyar kormány, mert magas rangú hivatalnokai ugyan minden nyugdíjjal összefüggő adatot átadtak az OECD szakértői csoportjának, ám utána kibújtak a jelentés mérlegelése alól – minden bizonnyal a közeledő, 2026-os parlamenti választások miatt.