Gyorsított a drágulás, fékezett a forgalom. 2023-ban majdnem 16 százalékkal kevesebbet tankoltak Magyarországon, mint 2022-ben. Visszafogták költéseiket az autósok, miután lényegesen nagyobb lett az infláció, mint amennyivel a kormány tervezett. Például emiatt csökkentek az adóbevételek.
A kutak és a boltok kieső forgalma tavaly százmilliárdokkal rövidítette meg az államkasszát. Részben ennek hatására nagyjából 6 százalékra hízott a költségvetés GDP arányos hiánya. Pedig eredetileg 3 és fél százalékkal tervezett a kormány – olvasható az rtl.hu-n.
2024-re 2,9 százalékos deficitet fogadott el az Országgyűlés tavaly nyáron. Most csütörtökön Varga Mihály pénzügyminiszter viszont arról beszélt az Inforádióban, hogy ő idén is elengedné a hiánycélt. Azt mondta, különben gyengébben teljesíthet a gazdaság.
Egy hosszabb kifutást engedünk és azt mondjuk, hogy a 6 százalékból a 3 százalék alatti hiányt, azt majd csak 2025-re érjük el. Egyelőre ebben csak gondolkodás van. Nincs itt még kormánydöntés – mondta a pénzügyminiszter.
Szombaton egy soproni konferencián ismét fegyelmezett költségvetési politikát ígért a miniszter. De úgy folytatta, hogy
a piac is inkább 4-4,5 százalékos hiányt valószínűsít 2024-re.
Azt mondta, „a munkanélküliség növekedésében jelentkezne,” ha 3 százalék alatt tartanák a deficitet.
A Párbeszéd képviselője Mellár Tamás szerint a Fidesz-KDNP népszerűségét növelhetik a lazítással a nyári önkormányzati és európai parlamenti választások előtt.
A közgazdászok úgy mondják, hogy választási költségvetés, ami azt jelenti, hogy választási évben elengedik a költségvetési egyenleget, és engedik azt, hogy sokkal nagyobb hiány legyen. Nyilván valóan itt ilyen szociális jóléti kiadások, gazdaságélénkítő programok indulnak, amelyek mindenképpen rontják a költségvetésnek a pozícióját – mondta a Híradónak Mellár Tamás.
A Portfólió szerint meginoghat a befektetők bizalma, ha valóban nagyobb hiányt enged magának a kormány. A befektetői megítélése az országnak romlik. Ez jellemzően a forint gyengülésében szokott kiütközni, valamint ugye az állampapírkötvény hozamoknak, kamatoknak az emelkedésében. De már önmagában azzal, hogy magasabb lesz a hiány, magasabb adósságot is kell majd finanszírozni – mondta Csiki Gergely a Portfolió makroelemzője.