Gazdaság

Az alapanyag- és energiaárak, bérek emelkedése, meg a gyenge forint miatt termelt még drágábban az ipar

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

Áprilisban az ipari termelői árak átlagosan 28,8 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. A belföldi értékesítés árai 42,6, az exportértékesítésé 21,8 százalékkal nőttek – közölte kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az áremelkedés ütemét elsősorban

  • az alapanyag- és energiaárak, illetve
  • a munkabérek növekedése, valamint
  • a forint árfolyamának gyengülése befolyásolta.

Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés 3,9, az export 2,5 százalékkal drágult, így az ipari termelői árak összességében 2,9 százalékkal emelkedtek.
A belföldi értékesítés árai

  • a feldolgozóiparban 31,5,
  • az energiaiparban 71,3 százalékkal növekedtek,
  • ami 4,2, illetve 0,4 százalékpont gyorsulást jelent márciushoz képest.

Az élelmiszerek termelői ára egy hónap alatt 5,2, egy év alatt 26,4 százalékkal emelkedett. A járműiparban egy év alatt 12,1, a számítástechnikai területen 10,4 százalékkal emelkedtek a belföldi termelői árak. Az energiaárak emelkedésével párhuzamosan a kőolajfeldolgozásban 92,8 százalékos volt az éves emelkedés, de egy hónap alatt is 8,9 százalékos. A vegyiparban 49,6 százalékos volt a belföldi termelői árak éves emelkedése és 6,9 százalékos a havi.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 56,3, a beruházási javakat gyártókban 12,8, a fogyasztási cikkeket gyártókban 22,3 százalékkal emelkedtek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 21,8 százalékos éves emelkedésén belül a 96 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 16,2, a 3,8 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak növekedése következtében – 199,0 százalékos volt a drágulás. Az élelmiszeripar exportárai 24,6 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly áprilisban, a járműiparban 8,2, a számítógépiparban 9,1 százalékos volt az éves áremelkedés üteme.
Az év első négy hónapjában a belföldi értékesítés árai 38,3, az exportértékesítési árak 18,0, így az ipari termelői árak összességében 24,9 százalékkal voltak magasabbak, mint a múlt év azonos időszakában. (MTI)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik