Egy vidéki üzletből kaptuk a hírt: a Spar leépítésbe kezdett, a kiskereskedőkre kivetett különadóra hivatkozva küldi el a dolgozók egy részét. Pedig márciusban még a pánikvásárlások miatt megrohamozták a boltokat az egész országban, és minden addigi rekordot megdöntöttek az élelmiszer-kiskereskedő láncok. A Spar egy április eleji közleményében pedig azt írta, kiemelten fontosnak tartják az összefogást a munkahelyek megőrzése érdekében. Azóta azonban nagyot fordult a helyzet, a kormány a napokban hirdette ki, hogy májustól extrasarcot ró ki, sávos különadóval sújtja májustól a veszélyhelyzet végéig az 500 millió forintnál nagyobb éves árbevételű kiskereskedelmi üzleteket. Mint megírtuk, ez vastagon érinti a Spart, majdnem 1 milliárd forint különadót kell befizetniük havonta:
Kellett a pluszlétszám, de a különadó miatt nem tudják fenntartani
A leépítés hírét kérdésünkre megerősítette lapunknak a Spar, hozzátéve, hogy a korábban felduzzasztott létszám visszanyeséséről van szó. A járvány kapcsán az elmúlt hetekben tapasztalt forgalmi kiugrások menedzseléséhez több dolgozóra volt szükségük, hogy garantálni tudják az ellátásbiztonságot – írták. Erre utalt április másodikai sajtóközleményük is, amely szerint csaknem 900 új dolgozót vett át más szektorokból a Spar a megelőző két hétben, hogy azonnali munkalehetőséget biztosítson országos hálózatában az álláskeresőknek.
Válaszuk szerint annyi történik a cégnél, hogy visszatérnek a 2020. március eleji tervlétszámukhoz. Indoklásul ezt írták:
A pluszlétszám fenntartására a különadó bevezetése miatt a továbbiakban nincsen lehetőségünk.
Arra a kérdésre azonban, hogy pontosan hány embert küldenek el, nem válaszoltak.
Költségcsökkentések is lesznek a különadó miatt
Próbáltuk megtudni azt is, hogyan érinti a Spart a havi majdnem 1 milliárd forintos különadó. Válaszuk szerint az nem okoz likviditási problémát, kiemelték azonban, hogy egy számukra is
Több milliárd forint értékben költöttek a járvánnyal összefüggő döntésekre, a munkavállalóknak extra juttatásokat vezettek be, pluszlétszámot foglalkoztattak, túlóraköltségeket fizettek, éjszakai árufeltöltést finanszíroztak, toborzási költségeket fizettek, áruházi tájékoztató anyagokat gyártattak, vásárlói tájékoztató kampányt indítottak, plexifalat építettek a kasszákhoz a pénztárosok védelmére, maszkokat, kesztyűket és fertőtlenítőszert szereztek be a munkavállalóknak, extra takarításokat rendeltek meg, home office eszközöket szereztek be, elsősorban az IT-területen, növelték a munkavállalói buszjáratok számát a munkatársak védelme érdekében. Ezen kívül árfolyamveszteségük is volt, írták.
A Spar adóelőleg-mérséklést egyelőre nem kér. Viszont jelentős költségmegtakarítási programot indított el, hogy ki tudja gazdálkodni a befizetendő különadó összegét. Első körben a szolgáltatói és szállítói szerződéseket fogják újratárgyalni, illetve futó és jövőbeli beruházásaik létjogosultságát is felülvizsgálják. Végezetül leszögezték, a stabil működéshez szükséges munkahelyeket nem fogják megszüntetni.
Kiemelt kép: Balogh Zoltán /MTI