Gazdaság

Mégis elveszhet a SZÉP-kártyás egyenlegünk?

szép-kártya (Array)
szép-kártya (Array)
Mi történik, ha 2019-ben nem használjuk fel a SZÉP-kártyán lévő lejáró egyenleget? Erre a kérdésre ad választ Fata László cafeteriaszakértő.

2018-ban még az a szabály vonatkozott a  Széchenyi Pihenőkártya egyenlegekre, hogy ha a feltöltést követő második év  május 31-ig nem használta fel a munkavállaló, akkor ezt az összeget a  szolgáltató visszautalta a munkáltatónak. A munkavállaló már nem tudta később felhasználni.

2019-re úgy változott ez a szabály, hogy a  feltöltést követő második év május 31-ig fel nem használt egyenleget már nem  utalja vissza a szolgáltató a munkáltatónak. Továbbra is eléri az összegeket a munkavállaló, de a  szolgáltató havi maximum 3 százalékot levonhat ezekből a régi egyenlegekből. Vajon az új szabály csak a 2019-es feltöltést  érinti, vagy már idén is ez az új eljárás érvényes a 2017-es feltöltésekre? Mire számítson, aki nem  használta fel a 2017-es feltöltését?

  • Azoknál a munkavállalóknál, akik már átszerződtek a  szolgáltatójukkal az új rendszerre, már az új rend lép életbe 2019-ben.

Ha közülük valaki 2019. május 31-ig nem használta fel a  teljes 2017-ben feltöltött egyenlegét, akkor a határidő előtt 2 hónappal a  szolgáltató értesítette erről. És ha mégsem költi el a lejáró egyenleget május végéig, akkor az utána is rendelkezésére áll majd, de maximum havi 3 százalék költséget  vonhat ebből a szolgáltató.

  • Előfordulhat az is, hogy egy munkavállaló ezidáig  nem szerződött újra a SZÉP-kártya szolgáltatóval, akkor a 2017-ben feltöltött  és el nem költött egyenlegét 2019-ben a szolgáltató – a korábbi rend szerint – visszautalja  a munkáltatónak.

Ezért is érdemes a magánszemélyeknek újra  szerződni a szolgáltatókkal, hiszen az új eljárás kedvezőbb lehet a  munkavállalók számára. Emellett a munkáltatók is csak az új rendelet szerint  szerződött munkavállalók számára tudnak Széchenyi Pihenőkártya-feltöltést  biztosítani 2019-ben, hívta fel a figyelmet Fata László.

Hogyan költhetjük el a maradék egyenleget?

  • Tipp, ha kicsi összegről van szó:

A vendéglátás alszámláról elvileg nem jelent gondot, hogy egy vendéglátóhelyen, gyorsétteremben elköltse a felhasználó a maradékot.
Emellett mindhárom alszámláról tudunk strand- és fürdőbelépőt téríteni, így május végéig erre a célra is használhatók a kisebb összegek.

  • Tipp, ha sok a lejáró egynelegünk:

Mindhárom alszámláról téríthető a szálláshelyek költsége. Ha valaki nem tud május végéig elutazni, hogy elköltse egy szálláshelyen a fennmaradó összeget, akkor nyitott számára az előlegfizetés lehetősége is. Sok szálláshely előzetes egyeztetés alapján lehetőséget biztosít, hogy májusban fizessünk egy későbbi pihenés, nyaralás költségeit.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik