FRISSÍTÉS: cikkünk végén az MNB reakcióját olvashatják.
A Magyar Nemzeti Bank épületének két oldalán vannak kijelölve a jegybanki parkolók, azokat a vezetők és a magas rangú vendégek szokták használni. Ezeket mostanában újrafestették és meg is számozták. Két szám azonban hiányzik: a 8-as és a 13-as.
A sokak szerint balszerencsét hozó 13-as szám hiányát talán nem kell különösebben magyarázni, bár egy központi bank esetében azért furcsa ez a babonás félelem. A 8-as szám hiánya annál inkább magyarázatra szorul.
A 8-as szám kiutálása ugyanis egyértelműen a keleti tanokkal összefüggő Matolcsy-hatás.
A keleti vallásokért, kultúráért közismerten rajongó Matolcsy György nemcsak hogy irtózik az egyes keleti nézetek szerint balszerencsét hozó 8-astól, hanem több módon is igyekszik távol tartani magát a számjegytől.
- Lényegében azóta, hogy 2013 tavaszán elnökként átvette a jegybank irányítását, az intézményben a dolgozóknak tanácsos kerülniük a 8 oldalas elnöki felkészítő anyagok összeállítását.
- Ezen túlmenően, bár a földhivatali nyilvántartást nem lehet emiatt megváltoztatni, és az MNB székhelyének hivatalos címe továbbra is Szabadság tér 8-9., az épület faláról – ahogyan akkor a hvg.hu felhívta rá a figyelmet – három éve levették a 8-as számtáblát. A jegybanki honlapon is, az elérhetőségi adatokon belül az intézmény székhelyeként a Szabadság tér 9. van feltüntetve (Matolcsy szerint praktikus okokból).
- Most pedig az épület előtti parkolóból is száműzték a nyolcast: az MNB 07 és az MNB 09 jelzésű felirat közötti parkolóhelyen csak az MNB felirat olvasható.
Van még egy erős jel arra, hogy Matolcsy jegybankját ezotéria uralja. A nem sokkal később bezárt Népszabadság gyűjtötte össze két évvel ezelőtt, hogy a buddhizmusban ismert tízmilliószoros, másképpen nagy Buddha-napokra időzítette a Matolcsy-féle nemzeti bank a fontosabb bejelentéseket, közleményeket. A karma törvényei szerint minden, amit ezen a napon tesz valaki (egy évben négy ilyen nap van, évente változik, hogy mely napok ezek), az felerősítve, tízmilliószoros erővel száll vissza a tevékenységet végzőre, akár jó, akár rossz dolgot tesz. Azóta viszont, hogy a Népszabadság ráirányította a figyelmet a jegybanki kommunikációs gyakorlat és a buddhizmus eme hiedelme közötti átfedésre, az MNB már nem ragaszkodik ehhez a babonához.
(Kiemelt kép: MTI / Koszticsák Szilárd)