Nem sokat szokott szórakozni a francia Gault&Millau, ha jóslatokba kell bocsátkozni, így most is kiadta a 2017-es év legjobb gasztronómiai helyszíneit. A Michelin mellett ők az egyik legnagyobb étteremkalauz globálisan, szóval van súlya annak, mit mondanak vagy írnak.
Díjakkal emelték ki a legjobbakat kategóriánként. Az év konyhafőnöke Pesti István lett a tatai Platán étteremből. Ő még a Babelben kezdett, a tantiban folytatta, értékelésük szerint “örökké tanuló szakács, ízei egyre markánsabbak, kifejezőbbek.” Úttörő volt a tálalásban és kerülte a “trendiség” csapdáit – írják róla.
Az év étterme is vidéki lett: a tokaji borvidéki Mádon található a Gusteau Kulináris Élményműhely/ Mádi Udvarház. A Gusteau “finomított borkonyhaként” határozza meg magát, a konyhája regionális és nyitott és van két Gault&Millau sapkája, ami nem sok hazai étteremnek adatott meg.
Az év étteremtulaja a Rosenstein család lett az ő nevüket viselő budapesti, VIII. kerületi vendéglőből. Többgenerációs magyar-zsidó konyha van itt, igazi vendéglős dinasztia ez. Saját farmjukon termelnek meg több alapanyagot, így a téliszalámit és a mortadellát, de van kézműves sörük is a Monyótól.
A magyar gasztronómia reménysége Garai Ádám lett, aki 24 évesen már egy rakat színvonalas étteremben dolgozott, nemzetközi versenymúltja van. Az év feltörekvője megint vidéki hely lett: az őriszentpéteri Pajta bisztró, ami tényleg egy pajta, rövid és változó az étlapja, Vas megye gyöngyszeme. A vidék vendéglője a békéscsabai Kisvendéglő a Hargitához lett, ami rusztikus, erdélyies és még a kenyeret is helyben sütik.
Az Alternatív vendéglátás díját a VII. kerületi, Madách téri Beszálló Food Bar nyerte, ami egy jó kocsma egy szűkös, de minőségi étlappal. Aranyszalag Minőségi Tanúsítványt is kiosztottak a hozzávalók között, ezt az akasztói szikiponty kapta. Ez izmos húsú, és az amúri vadpontyból és szarvasi fajtából tenyésztve. Végül ami még érdekes, hogy a budaörsi Szentesi Pince lett az év pincészete, tehát egy olyan borvidéké, ami a 19. század végi filoxérajárványban kipusztult. Talán lesz még jó budai bor újra.
A Gault&Millau amúgy 2008 óta értékeli a hazai éttermeket, kalauza 2012 óta jelenik meg évente. Anonim módon tesztelik az éttermeket, a konyha teljesítményét értékelik elsődlegesen. A pontozási rendszerükben a 8-10 közötti pontszám a tűrhető, a 11-12 az ajánlható kategória, majd jönnek a sapkák, amikből öt sapka a csúcs, ez 19,5 ponttól kapható.
(A borítóképen Széll Tamás látható, aki maga is volt már a GM díjazottja.)