Szóval lesz mintegy 500-700 milliárd forintos mozgástér. Varga Mihály korábban már szólt arról, hogy melyik kisadókat szüntetné meg – ezek eltüntetése összesen 32 milliárd forintból meglenne. Mondjuk, ezt meglépik. Marad tehát még 468-668 milliárd forintnyi adócsökkentési lehetőség.
Ezek után három dologra koncentráltunk: a már többször beígért egy számjegyű szja-ra, aztán a korábbi munkáltatói járulék (most szociális hozzájárulási adó = szocho) csökkentésére, és végül arra, hogy Varga Mihály nemrégiben jelezte, 50 százalék alá szeretné vinni a foglalkoztatást terhelő közterheket. Ami, mint írtuk, álomfizetést jelenthet.
9-10 százalékos szja? Akár az is lehet!
A jövő évi költségvetésben, ahogy már korábban jeleztük, 1787 milliárd forintot terveztek személyi jövedelemadóra, a 15 százalékos adókulcs megtartása mellett. Ezt figyelembe véve majdnem kijön a 9 százalékos szja – ha még egy kicsit sikerül faragni a hiányból, akkor az is meglehet. A 10 százalékra azonban nagyobb az esély.
De ha ezt meglépik, már nem marad szocho-csökkentésre.
6-7 százalékos szocho-csökkentés? Összejöhet!
Ha viszont egyelőre lemond a kormány az szja-csökkentésről, akkor a 2776 milliárdos bevétellel tervezett 27 százalékos szociális hozzájárulási adót jó esetben 6 százalékkal tudnák letornázni. Esetleg héttel is, ha kicsit jobban alakulnak a számok.
A 7 százalékos csökkentés pedig mint írtuk, attól függően jelentene eltérő pluszt a fizetésben, hogy abból mennyit fordít a munkáltató béremelésre. Ha mindet béremelésre fordítja, akkor (családi adókedvezmény nélkül) Persze azt előre nem lehet tudni, hogy szocho-csökkentés esetén tényleg ilyen gálánsak lennének-e a munkáltatók.
50 százalék alá tornázni a foglalkoztatás terheit? Ez nem jön össze!
Előbbi kettőből következik, hogy a Varga Mihály által nemrégiben bejelentett tervére (hogy 50 százalék alá vigyék a foglalkoztatást jelenleg terhelő összesen 62 százalékos adókat és járulékokat) egyelőre még nincs meg a keret. Az 500-700 milliárd forintos mozgástér nem elég a 12,5 százalékos mérséklésre.
Viszont a felét meg lehetne lépni, akár az egy számjegyű szja-val, akár a 6-7 százalékos szocho-csökkentéssel, akár egy vegyes konstrukcióval, azaz mondjuk 3 százalékos szja, és 3 százalékos szocho-csökkentéssel.
Úgy tűnik tehát, hogy