Gazdaság

Zárolták több egyetem pénzét

További három-négymilliárdot vág a kormány a felsőoktatáson.

A kormány zárolást rendelt el több felsőoktatási intézménynél. Ez az első számítások szerint három-négymilliárd forintos megszorítást jelent az ágazatban – értesült a Népszabadság. A napilap szerint az Emberi Erőforrások Minisztériumának közigazgatási államtitkára a zárolásról levélben értesítette a felsőoktatási intézmények vezetőit.

Már megszűnt eljárás miatt

Lengyel Györgyi egy májusi kormányhatározatra hivatkozik, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök “a túlzotthiány-eljárás megszüntetése érdekében szükséges intézkedésekről” hozott. A túlzottdeficit-eljárást azonban az Európai Bizottság június végén megszüntette. A közigazgatási államtitkár csütörtöki levele szerint “az elrendelt zárolás azonnali végrehajtása érdekében, az intézmény bevétele terhére (…) soron kívül 2013. november 22-ig befizetni szíveskedjenek” az Emmi számlájára.


Fotó: Neményi Márton

Az intézményeket különböző mértékben sújtja az újabb megszorítás: néhány egyetem azzal szembesült, hogy nagyobb összeget kell befizetnie, mint amennyit nemrégiben többletforrásként kapott. A Semmelweis Egyetemre 481 millió forint jutott. Szél Ágoston rektor körlevelében már meg is tiltotta, hogy a gyógyításhoz külső szállítótól a klinikák vezetői vásároljanak. Az érintettek kizárólag az életmentő, sürgős esetek ellátásához szükséges eszközöket rendelhetnek, de ezekről is csak olyan számlákat írhatnak alá a gazdasági vezetők, amelyekben a kifizetést 2014-re dátumozták.

Tavaly hétmilliárd forintnyi zárolást vertek az intézményekre, emlékeztet a Népszabadság. Akkor emiatt – a téli vizsgaidőszak ellenére – számos helyen bezártak könyvtárakat, kollégiumokat, épületszárnyakat, hogy így spóroljanak a fenntartási költségeken.

Régi harc

A kormány a felsőoktatást érintő politikája már korábban is nagy port kavart: tavaly télen a diákok utcai tüntetéseken emelték fel a szavukat elsősorban a “röghöz kötés”, hivatalos nevén hallgatói szerződés, valamint a magasra húzott ponthatárok ellen, amelyek százezreket kényszerítenének önköltséges oktatásra, vagy egyszerűen szorítanának ki a felsőoktatásból.

Igény lenne rá.

A tiltakozások következtében a kormány részben meghátrált: a korábban csupán 10 500 államilag támogatott helyek számát megtöbbszörözte, valamint a roppant népszerűtlen Hoffmann Rózsát áthelyezve az egyetmi közegből érkező Klinghammer István nevezte ki felsőoktatási államtitkárnak. A kedélyek valamelyest megnyugodtak.

2010 óta a kormány összesen mintegy 70 milliárd forintot vont ki a felsőoktatásból.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik