Gazdaság

Koppanhat a dél-európai kórházakban

Európai Egészségbiztosítási Kártya (Európai Egészségbiztosítási Kártya)
Európai Egészségbiztosítási Kártya (Európai Egészségbiztosítási Kártya)

Több dél-európai országból kapott olyan híreket a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz), hogy akadozik a kórházakban és a praxisokban az Európai Egészségbiztosítási Kártya elfogadása. Ezért felértékelődhet az utasbiztosítás.

A külföldi utak számának növekedése valószínűleg csak hosszabb távon indul majd meg, ám szerencsére sokan még mindig ki tudják takarékoskodni a családi költségvetésből a külföldi nyaralásra valót. „A külföldi utazást tervezők elsősorban Dél-Európa felé veszik az irányt, ahol azonban a közelmúltban fennakadások voltak az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EEK) elfogadásánál” – figyelmeztet a Mabisz Utasbiztosítási Bizottságának elnöke, Horváth Péter.

Egyre gyakrabban érkeznek hírek arról, hogy a spanyol, görög, ciprusi vagy az olasz kórházakban és praxisokban, illetve egészségügyi intézményekben időnként akadozik a kártya elfogadása. Az ok: ezekben az országokban – a nem könnyű gazdasági helyzet miatt – előfordul, hogy nehézségbe ütközik az állami kórházak és intézmények folyamatos finanszírozása. Olaszországban az is gondot okozhat, hogy az orvosok jelentős része nem szerződött le az állami intézményekkel, márpedig a kártya elfogadásának feltétele az állammal szerződött orvos általi ellátás.

Fotó: MTI / Balaton József

„Bár az Európai Egészségbiztosítási Kártya eddig sem helyettesítette teljesen egy gondosan megválasztott utasbiztosítás meglétét, ilyen körülmények között azoknak is át kell gondolniuk utazás előtt a biztosítási fedezetüket, akik rendelkeznek a kártyával” – magyarázza Horváth Péter.

A nyári időszakban sokan utaznak például a tengerhez búvárkodni – nekik érdemes megkérdezniük, erre a tevékenységre vonatkozik-e a fedezet. Egy rosszul sikerült merülés utáni, úgynevezett keszonos mentés ugyanis akár több százezer forintba is kerülhet. Ezt biztosítás híján saját zsebből kell kifizetni.

Az utasbiztosítások mindegyikéhez egyébként asszisztenciaszolgáltatás is tartozik, amely éjjel-nappal, magyar nyelven áll a bajba jutottak rendelkezésére. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy bármilyen kár, baleset vagy akár csak kérdés esetén is a biztosított a nap bármely szakában telefonos segítséget kaphat vagy bejelentheti kárát.

A hazai utasbiztosítási piac tavalyi díjbevétele a Mabisz statisztikái szerint az egy évvel korábbihoz hasonlóan alakult. A stagnálás reálértékben egy év alatt több mint 5, az elmúlt négy évet figyelembe véve azonban már közel 17 százalékos zsugorodást jelent.

Nem meglepő, hogy a fenti adatokra komoly hatással van a szabadságukat külföldön töltők számának visszaesése, igaz, kedvezőtlen tendencia az is, hogy sokan azok közül sem kötnek utasbiztosítást, akik megengedhetik maguknak a külföldi nyaralást. Kevesebben utaznak az országhatáron túlra egy-egy napos utakra is, de a belföldi kikapcsolódások száma is csökken.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik