A chipses zacskó egy másik gyakori termék, amely rendszeresen a műanyagos kukákba kerül, de rendben van ez így?
A chipses zacskókkal két gond van: egyrészt, hogy jellemzően zsírosak, szennyezettek belülről, másrészt, hogy a tartalmukat vékony fémfólia védi. Ez a kettő külön-külön is elegendő okot ad arra, hogy ne dobjuk őket a műanyaghulladékok közé. Mivel Magyarországon jelenleg nincs megoldva az újrahasznosításuk, ezért kényszerűségből a háztartási kukákban van a helyük.
Mi a teendő egy másik, jelentős mennyiségű csomagolóanyaggal, a hungarocellel?
Szerencsére jobb a helyzet a hungarocellel, amelyből szintén rendkívüli mennyiségben képződik hulladék a megvásárolt tárgyak kicsomagolása után. Fontos, hogy ezt az anyagot nem szabad a sárga kukákba hajítani, aminek még csak nem is az az oka, hogy egy átlagos hűtőszekrény csomagolásának hungarocell-tartalma legalább másfél kukát megtöltene. Az aktuális szabályok1 szerint a hungarocell műanyaghulladéknak számít ugyan, mégis tilos akár a ház körüli, akár a gyűjtőszigetek szelektív kukáiba bedobni. Helyette a legközelebbi hulladékudvarban érdemes leadni, ahol pontosan tudják, mi vele a teendő. A sárga kukákat pedig hagyjuk meg a hagyományos műanyagoknak: a PET-palackoknak, a műanyag fóliának és – a legújabb rendelkezések szerint – a kiöblített italos- és tejesdobozoknak.
Mi a helyzet az utcán gyakran fellelhető cigarettacsikkekkel?
Hasznos kiemelni, hogy a cigarettacsikkek egyszer használatos műanyagot is tartalmaznak, és eldobásuk károsítja a környezetet. Ezeket azonban nem lehet újrahasznosítani, így mindig tegyük őket a kommunális kukákba. Miközben a hagyományos cigaretták nagyrészt az égésükkel képződő füst miatt károsítják rendkívüli módon az egészséget és a környezetet, az eldobott csikkek is komoly veszélyt jelentenek: egy angliai egyetem 2019-es2 kutatása szerint a hagyományos cigaretta – leginkább bioműanyagból és cellulóz-acetátból készülő – szűrőjéhez felhasznált szerek mosódnak bele a talajba és károsítják a növényeket.
Ha tehetjük, inkább rá se gyújtsunk, hagyjunk fel ezzel a káros szokással. Ha valamilyen oknál fogva ez mégsem sikerül, gondoskodjunk a képződő hulladék megfelelő kezeléséről – ez alól pedig az égés nélküli technológiák (e-cigaretta, hevítéses dohánytermékek, nikotinpárna) sem számítanak kivételnek. A megfelelő hulladékgazdálkodással mindannyian hozzájárulhatunk egy jobb holnap építéséhez és a természet védelméhez, miközben rendezettebb körülményeket biztosítunk magunknak a mindennapi életben.
1 https://meps.hu/eps-hulladek-begyujtese-feldolgozasa-ujrahasznositasa/
2 https://aru.ac.uk/news/cigarette-butts-hamper-plant-growth-study