Az egyik leghíresebb Flavius Theodosiusról szól. A legenda szerint beteges és gyenge gyerek volt, a dajkája ezért Szűz Máriához könyörgött, hogy segítsen. A szűz ezt meg is hallgatta, forrást fakasztott, amiben minden nap meg kellett füröszteni a gyermeket. Theodosiust a meleg víz és a gőzölgő iszap gyógyította, olyannyira, hogy felnőtt korára a Római Birodalom császárává vált, aki államvallássá tette a kereszténységet.
A történet szép, a valóságban azonban a tó jóval régebbi. Theodosius a 4. században élt, a tó viszont 20-22 ezer éve keletkezhetett, mikor a Balaton és a környező bazalthegyek. A víz kora is jóval meghaladja a birodalom idejét.
A felszínen télen 23, nyáron 36 fokos víz valóban gyógyító hatású, ahogy azt talán az egyébként fiatalkorában tényleg a térségben tartózkodó későbbi császár is megtapasztalhatta.
Ahogy a télen látható gőzölgő iszapnak, vagyis a párasapkának is meg van az előnye, hiszen pollen és allergénszegény levegőt eredményez, ezen kívül a víz kihűlését is akadályozza, akárcsak a vízililiomok és a tavat körülölelő Véderdő. Ráadásul számos hasznos anyag van a párában, ami a légzésen keresztül gyorsan fel is szívódik.
A legtöbben azonban természetszerűleg nem a pára, hanem a víz miatt érkeznek a városba. A hévízi víz kénben, magnéziumban, kalciumban, káliumban, szilíciumban, rádiumban, és más ásványi anyagokban gazdag gyógyvíz. Ha nyugton ülünk, lebegünk a vízben azt is könnyű észrevenni, hogy természetes szén-dioxidban (azaz szénsavban) gazdag, hiszen pillanatok alatt ellepik testünket a buborékok. Tulajdonságai révén elsősorban ízületi és ahhoz kapcsolódó megbetegedésekre, illetve, stresszre, túlterhelésre, reumára, csontritkulásra, mozgásszervi gyulladásos, valamint krónikus nőgyógyászati betegségekre is megoldást nyújthat.
Sokan azt gondolhatják, mást nem is lehet, mint ülni – vagy a tóban – lebegni, főleg a kénes illata miatt, de ez nem így van, ivókúra formájában gyomorpanaszok, epeproblémák enyhítését segíti elő. A vizet nem érdemes hazavinni egy hévízi pihenés után, ugyanis pár nap alatt lebomlik benne a radongáz, épp ezért nem is palackozzák.
Az ivókúra egyébként a Hévízi Tradicionális Kúra egyik kiegészítő kezelése, amelynek három alappillére a fürdőzés, az iszappakolás, és a súlyfürdő. A súlyfürdőt dr. Moll Károly reumatológus fedezte fel, amelynek lényege, hogy hogy az ember a vízben felfüggesztve lóg, így kíméletesen nyújtja a gerincoszlopát. Lánya, dr. Moll Veronika a Hotel Európa Fit****superior reumatológus főorvosa.
Iszappakolás
Régen a tó a hévízi kifolyón rengeteg tőzeges iszapot lökött ki, amelyet az ülepítés és őrlés után felhasználtak. Rengeteg volt belőle, de a fürdő 1986-os leégése a tó tőzegállományát is tönkretette. Azóta iszapgyárban állítják elő a kezeléshez szükséges anyagot: a környező vidéken bányászott tőzeget összekeverik a hévízi vízzel, pár napig hagyják a vízben állni, hogy megszívja magát a jótékony anyagokkal, majd őrlik és csírátlanítják. Kész is a híres hévízi iszap.
A 2015 óta hungarikumként bejegyzett Hévízi Tradicionális Kúra három hetes, de akár már egy hosszú hétvége alatt is segítséget nyújthat. Azoknak a szolgáltatóknak, akik alkalmazni szeretnék a kúrát, szigorú előírásoknak kell megfelelniük. Éppen ezért csak néhány szálloda szolgáltatásai között találhatjuk meg a kúra összes elemét. Ilyen hotel a hévízi Európafit is. A szálloda gyógyászati részlegének főorvosa dr. Moll Veronika reumatológus, a híres dr. Moll Károlynak – a súlyfürdő feltalálójának – lánya, így a minőség és szakértelem garantált.