Belföld europoli

A kultúráért felelős miniszter szerint Brüsszel a magyarokba akarja nevelni a bűnös nemzet képét

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu

A Pannónia Program jobb és népszerűbb, mint az Erasmus – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter az Origónak adott interjújában. Hankó Balázs a kormánypárti propagandalapnak az MTI szemléje szerint arról beszélt, hogy az övék „jobb logikájú” program, mint az Erasmus.

Az Európai Tanács (vagyis az uniós tagállamok állam- és kormányfőinek) döntése értelmében az alapítványi fenntartású egyetemek nem férhetnek hozzá az Erasmus+- és a Horizont-programokhoz. A Tanács 2022. december 15-én függesztette fel határozatával a Magyarországnak járó felzárkóztatási támogatások közel egyharmadát, 6,3 milliárd forintot, és ekkor tiltották meg az uniós intézményeknek, hogy támogatást adjanak a modellváltó egyetemek felé helyezett közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak (kekvák) és az általuk működtetett intézményeknek.

Az Európai Bizottság december közepén közölte, hogy a tiltó intézkedések, melyek 21 modellváltáson átesett magyar egyetemet sújtanak, továbbra is fennmaradnak, mivel a magyar kormány Erasmus-ügyben hozott törvénymódosítása sem kezeli megfelelően a kekvák kuratóriumában felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat.

Úgy tűnik, mintha azért lennénk bűnösök, mert magyarok vagyunk. Ez a hozzáállás próbálja belénk nevelni a bűnös nemzet képét, amit már jól ismerünk a történelemből. Ezért kell még erősebbnek lennünk és büszkének maradnunk arra, hogy magyarok vagyunk

– mondta Hankó Balázs, aki szerint amit Brüsszel a magyarokkal tesz Erasmus- és Horizont-ügyben, azt „gonoszságnak lehet csak nevezni”. „Azért büntetnek bennünket, mert magyarok vagyunk” – vélekedett.

A Európa Bizottság szerint ők egyértelműen felvázolták, milyen kiigazítások lennének szükségesek a helyzet megfelelő orvoslásához, Magyarország pedig bármikor meghozhat és bejelenthet olyan új korrekciós intézkedéseket, melyekkel meggyőzheti a Bizottságot arról, hogy ki kell igazítani vagy meg kell szüntetni a Tanács által elfogadott intézkedéseket.

Kapcsolódó
Megvan, miért nem fogadta el az Európai Bizottság az egyetemi modellváltásról szóló törvény módosítását
A bizottsági határozat tizenkét pontban sorolja, miért nem elfogadható kormány lépése.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik