Belföld

11 ezer milliárd közelébe ért a magyar lakosság hiteltartozása

Nagyon viszik a lakossági hiteleket az ügyfelek a bankoktól. A személyi kölcsönöknél az idei év mindenképpen rekordot hoz, de a lakáshiteleknél is nagy esély van erre. A babaváró támogatás iránti kereslet is megugrott hirtelen, hajrázhatnak azok, akiknek jövőre már nem jár ebből a nulla százalékos hitelből, derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Belehúztak a bankok az utolsó negyedév elején az addig se gyenge lakossági hitelezésbe. Októberben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai alapján 122,2 milliárd forint volt a háztartásoknál a nettó hitelfelvétel, vagyis ennyivel vettek fel több kölcsönt, mint amennyit törlesztettek. Ezzel a háztartások hitelállománya 10 944,2 milliárd forintos rekordra ugrott.

A Bank360.hu szerint most már szinte borítékolható ezek után, hogy az év végére a 11 ezer milliárd forintos lélektani határt is átlépi a családok bankoknál lévő hitelállománya.

Fontos megjegyezni, hogy ebben az összegben más hitelek – például a munkáltatói hitelek vagy a pénzügyi vállalkozásoktól származó hitelek, lízingek – nincsenek is benne.

Bőven százmilliárd felett a havi lakáshitelezés

A lakáshitelek továbbra is pörögnek, októberben az új szerződések értéke meghaladta a 118 milliárd forintot, összesen több mint 6200-an vettek fel hitelt. Az idén ezzel már 1120 milliárd forint fölött van az új szerződött állomány. Ez azt jelenti: jók az esélyek arra, hogy 2024-ben rekordot döntsön a lakáshitelezés – legalábbis a szerződéses összeget tekintve. A korábbi rekord 2021-ben volt, 1300 milliárd forintot meghaladó folyósítással, 2022 is jól sikerült, akkor a szerződéses összeg megközelítette az 1200 milliárd forintot.

A lakáshitelek csaknem négyötödét használt lakás vásárlására veszik fel, új lakásra csak a hitelek nagyjából 10 százaléka megy el. A maradék összegből építkeznek vagy felújítanak, illetve egyéb célokra fordítják a statisztika szerint. A támogatott hitelek aránya 24 százalék volt októberben, ennek a java része CSOK Plusz lehetett, de a falusi CSOK-hoz kapcsolódó hitelprogramok is ide tartoznak. Mivel a felújításokra felvett hitelek összege elenyésző volt, nem érte el a 4 milliárd forintot is, azt lehet feltételezni, hogy a júliusban indult energetikai otthonfelújítási programban az első hónapokban csak kevés igénylő juthatott el a szerződéskötésig.

A lakáshitelek kamata októberben csökkent valamelyest: az átlagos kamatláb 6,7 százalékos volt, az átlagos THM pedig 7,13 százalékosra süllyedt.

Biztos rekordon a személyi kölcsönök

Bár a lakáshitelpiacon még kérdéses, meglesz-e az idén a rekord, a személyi kölcsönöknél már nyugodtan hátradőlhetnek a bankárok. Októberben 80,6 milliárd forint volt a szerződéses összeg, ami történelmi rekord. A korábbi csúcs júliusban volt, akkor is meghaladta a folyósítás a 80 milliárdot. Az idén tíz hónap után már 680 milliárd forint fölött volt a szerződéses összeg, az év két utolsó hónapja pedig valószínűleg szintén erős lesz, hiszen a karácsony előtti időszakban jobban mennek a fogyasztási hitelek. A szerződésszám is magas: az idén tíz hónap után már közel járt a 260 ezerhez, októberben is több mint 27,8 ezren vettek fel személyi kölcsönt.

A személyi kölcsönök kamata is csökkent a tizedik hónapban. Egy átlagos hitelszerződésben 16,72 százalékos kamat és 17,01 százalékos THM szerepelt. Voltak olyan fogyasztási hitelek is, amelyeknél októberben emelkedett a kamat, a folyószámlahitelek és a kártyahitelek kamatai például magasabbak lettek, megközelítik a 22 százalékot, a kártyahiteleknél pedig meg is haladják ezt a szintet.

A szeptemberi kiköltekezés után októberben is sok család került mínuszba a hónap végére. A folyószámlahitelek állománya közel 4 milliárd forinttal 271 milliárd forintra hízott, ami csaknem ötéves rekordot jelent.

A babaváró támogatás is felpörgött

Októberben sorban álltak a házasok a kedvezményes a babaváró hitelért. Ennek részben szezonális oka lehetett, sok fiatal pár a nyári hónapokban tartotta az esküvőjét, és ősszel igényelte a hitelt. Októberben több mint 2200-an vették fel a támogatott kölcsönt, ez volt 2024-ben a legerősebb hónap. A bankok összesen több mint 24 milliárd forintot folyósítottak ebből a hiteltípusból, ami azt jelenti, az igénylők többsége a maximális, 11 millió forintos összeget vette fel. A Bank360.hu szerint oka lehet az élénkülésnek az is, hogy jövőre szűkül a jogosultak köre, hiszen 2025-től már csak akkor lehet felvenni a kamatmentes kölcsönt, ha a házaspár nő tagja 30 év alatti. Ezért aztán már elkezdhettek megjelenni a bankoknál az “utolsó pillanatos” igénylők.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik