A kormány két lépésben, 2025 júliustól és 2026 januártól megduplázná a családi kedvezményt. A családi adókedvezményt a jelenlegi formájában 2011-ben vezették be, akkor az egygyermekeseknél havi 10 ezer forinttal, a kétgyermekeseknél összesen 20 ezer forinttal, a három- és több gyermekeseknél pedig gyermekenként 33 ezer forinttal növelhette a szülők nettó jövedelmét az szja-kedvezmény igénybevétele. Emelés azóta csak a kétgyermekeseknél volt, 2016 és 2019 között megduplázták a kedvezményt, így azóta náluk 40 ezer forinttal nőhet a nettó jövedelem havonta.
Az egy-, illetve három- vagy több gyermekeseknél viszont 14 éve változatlan összegű a maximális kedvezmény – ilyen előzmények után tornászná a másfélszeresére a kormány a jövő év második felétől, hogy aztán 2026 januárjától a jelenlegi összeg duplája járhasson a szülőknek.
Változás még, hogy 2014-től családi adó- és járulékkedvezményt vehettek igénybe a gyermeket nevelők, így nemcsak a levont személyi jövedelemadóból, hanem a járulékaikból is érvényesíthették azt. Ez azzal járt, hogy kevesebb jövedelemből is kimaxolhatták a lehetőséget, illetve nőhetett a nettójuk, ha korábban az szja-jukból nem tudták az egész kedvezményt érvényesíteni, de a járulékokból már igen – ez leginkább alacsony keresetű legalább háromgyerekeseknél fordulhatott elő.
Jelenleg az egy- és a kétgyermekesek akár egy részmunkaidős (jóval a minimálbér alatti) bérből is érvényesíthetik a családi kedvezményt. A háromgyerekeseknél ez már csak a minimálbér (havi bruttó 266 800 forint) feletti keresetből (295 522 forinttól) lehetséges, a négygyermekeseknél pedig a bérminimum (326 ezer forint) sem elég, majdnem 400 ezer forintos bruttó kell hozzá (egész pontosan havi 394 030 forint), ami viszont azt jelenti, hogy az átlagkeresetből a kedvezmény könnyedén érvényesíthető.
Megnéztük azt is, hogy az évek során hogyan tudták a legkisebb bérekből, illetve az átlagkeresetből érvényesíteni a szülők a családi kedvezményt a gyerekszámtól függően, és ebben milyen változás várható a duplázás után. Az idei és a következő két évnél azokat az adatokat tüntettük fel az előző ábrán és az alábbiakon is, melyek Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter minap bemutatott előadásában szerepeltek a következő évek várható béremeléseiről, illetve úgy vettük, hogy a családi kedvezmény 2026-os megduplázása után változatlan marad 2030-ig.