„A korábban jól kereső bírósági-ügyészségi dolgozók most a szakmunkás bérminimumot kapják, vagy 20–40 ezer forinttal többet – ez az átlag, és nincs tovább. Nem éri el a nettó bérünk a 300 ezer forintot sem, csak az irodavezetőké több” – fakadt ki lapunknak egy neve elhallgatását kérő ügyészségi alkalmazott, aki szerint hónapok óta csak hitegetik őket a béremeléssel.
Országosan az a hír járja, hogy tavasszal több megyében is megtartott összügyészi értekezleteken a legfőbb ügyészségi vezetők azt hangoztatták, hogy mindenki tartson ki. Több mint két éve ezt tesszük. Meg szeretném kérdezni: havonta mennyiből kell éveken keresztül kitartani? A minimálbérből, a szakmunkás minimálbérből vagy az ügyészi, legfőbb ügyészi több milliós nettó fizetésből? Mert az utóbbiból mindenki ki tudna tartani, és nem sírnánk nap mint nap, hogy hogyan éljünk meg
– fogalmazott az ügyészségi dolgozó, aki szerint a bíróságokhoz hasonlóan az ügyészségeken is sorra mondanak fel az emberek, a helyükre pedig ennyi pénzért nem találnak megfelelő munkaerőt, hiába adják fel folyamatosan az álláshirdetéseket. Emiatt egyre nagyobb a munkateher, és több hónapra nyúlnak az ügyhátralékok. „Nem köteleznek túlórára, de a rád bízott feladatokat nem tudod nyolc órában elvégezni, így hát túlórázol. A túlórát azonban nem fizetik ki az ügyészségen, így abban reménykedhetsz, hogy az év végén csurran-cseppen valami morzsajutalom” – panaszkodott.
Akkora az elkeseredés az ügyészségi alkalmazottak körében, hogy hiába kaptak szeptemberben bruttó 500 ezer forintos bérkompenzációt, forrásunk szerint ez csak tovább rombolta a morált, mivel nemcsak az alacsony keresetűek, hanem a milliós fizetésű ügyészek és vezetők is kaptak, amit a mezei dolgozók méltánytalannak éreztek. Ahogy a júniusban kapott 340 ezer forintos bérkompenzáció is jól hangzik, de azt csak a korábbi 300 ezer forintos ruhapénz átnevezésének tartják, amit az idén megszüntettek, vagyis a kompenzáció csak nettó 26 ezer forintot jelentett pluszban.
Az ügyészségi dolgozó azt is elpanaszolta lapunknak, hogy amíg a bírósági szervezetek aktívan és egységesen lépnek fel a béremelés érdekében, addig szerinte az ügyészi érdekképviseleti szervek nem csinálnak semmit. Mi magunk sem találtuk nyomát, hogy akár az Ügyészi Dolgozók Országos Szakszervezete vagy az Ügyészek Országos Egyesülete fellépett volna nyilvánosan az illetményemelés érdekében az elmúlt egy-két évben, és hiába kerestük meg mindkét szervezetet az ezzel kapcsolatos kérdéseinkkel, nem reagáltak (az Ügyészek Országos Egyesülete cikkünk megjelenése után küldte válaszát a lapunknak, lásd a lent – a szerk.)
A Legfőbb Ügyészség viszont válaszolt a kérdéseinkre, elismerte az ügyészségi dolgozók problémáit, és jelezte, hogy tárgyalnak a kormánnyal.