A Transparency International Magyarország évek óta küzd azért, hogy megismerhető legyen a kormány fürkészei, portyázói által kötött lélegeztetőgép-biznisz. Most a Népszava azt írja, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) a beszerzés után másfél évvel, 2021 novemberében megsemmisített több iratot, így annak a maláj cégnek az átláthatóságát igazoló papírokat is, amelytől mintegy 176 milliárd forintért vettek 7000 kínai lélegeztetőgépeket.
Erről a tárca tájékoztatta a kúriai ítélet jogerőre emelkedése után a korrupció ellen küzdő civil szervezetet, amely furcsállja a gyors selejtezést, amikor egy magánszemélynek 5 évig kell őriznie a rezsiszámla befizetését igazoló iratokat. A Kúria elfogadta a minisztérium érvelését, amely szerint az államháztartási törvény módosítása minden vészhelyzeti egészségügyi beszerzésben érintett céget átláthatónak minősített.
A Transparency International Magyarország jogi igazgatója a KKM eljárását „kamugyanúsnak” nevezte, szerinte ugyanis a selejtezésnek szigorú szabályai vannak, be kell szerezni például a levéltár előzetes engedélyét, aminek a jegyzőkönyvből ki kell derülnie, ám a külügy által küldött papíron ennek semmi nyoma. Ligeti Miklós abszurdnak nevezte, hogy a minisztériumnak azért nem kell további adatokat kiadnia, mert a Kúria azt is elfogadta, hogy a hatalmas összegű kifizetés előtt egyetlen úgynevezett kötelezettségvállalási irat, feljegyzés sem keletkezett, minden szóban intéződött.
A Transparency International (TI) Magyarország korábban azt írta, ha a kormány nem győzödött meg a Datuk Vinod Sekhar maláj üzletemberhez köthető GR Technologies átláthatóságáról, az üzlet semmis, a vételár visszajár a magyar adófizetőknek, mert az
Alaptörvény 38. cikkének (4) bekezdése szerint a magyar állam csak olyan szervezettel köthet szerződést, melynek tulajdonosi szerkezete és felépítése átlátható.