Üzenet Zsámbékról
A Zsámbéki Premontrei Technikum Szakképző Iskola és Gimnázium tanárai azt üzenték, hogy:
A Zsámbéki Premontrei Technikum Szakképző Iskola és Gimnázium tanárai azt üzenték, hogy:
A Vecsési Halmi Telepi Általános Iskola 20 pedagógusa (a sztrájkjoggal rendelkező kollégák 80 százaléka) ismét részt vesz az országos munkabeszüntetésben – tájékoztatta a 24.hu-t a helyi sztrájkbizottság megbízott képviselője. Elmondása szerint a szülők ezúttal is támogatásukról biztosították őket, így a 425-ből mindössze 21 diák maradt az iskolában a sztrájk időtartama alatt.
Az ajkai Bánki iskola aulájából kaptuk az alábbi képet. A tiltakozó tanárok életkoruk szerint állnak sorba.
Ajkán 16 órától tartanak élőláncot, a pedagógusok az alábbi molinóval készülnek az eseményre.
A Vácrátóti Petőfi Sándor Általános Iskola 10 tanára sztrájkol ma – tudtuk meg olvasónktól, aki egy képet is küldött a demonstráló pedagógusokról.
A tanárok plakátokkal, kockás ingekkel dekorálták ki a kerítést. A Váci Tankerületi Központ iskolái kiadtak egy nyilatkozatot is, melyben nyomatékosították, hogy
mind a közoktatásban dolgozók bérrendezése, mind a közoktatás szakmai fejlesztése a hivatalban lévő magyar kormány kizárólagos felelőssége.
Nyíregyházán a Zrínyi Ilona Gimnázium diákjainak kezdeményezésére többségében diákok, tanárok és néhány civil támogató élőláncot alkotva fejezte ki az oktatási rendszerrel való elégedetlenségét – számolt be a 24.hu-nak a demonstráció egyik résztvevője. Elmondása szerint több helyi intézmény képviseltette magát, és a sor mintegy 1000 méteres volt.
Olvasónk küldött helyzetjelentést a budapesti Szilágyi Erzsébet Gimnáziumból. Tájékoztatása szerint 29 dolgozó vesz részt az országos sztrájkban, ez a státuszban lévő tanárok és NOKS (nevelést és oktatást közvetlenül segítő) munkatársak 61 százaléka.
A megmozduláson egészen kicsik is vannak szép számmal, kisiskolás csoportok is például, de volt, aki babakocsival állt be az élőláncba. A budai oldalon a Rudas Gyógyfürdő után van egy nagyobb „folt”, de aztán a Várkert Bazár alatt újra folyamatossá válik a tömeg. Egy Mol-kamion is dudálással fejezi ki szimpátiáját. A szervezők köszönik a részvételt, kilenc óra után bejelentik az élőlánc végét. A tömeg lassan, komótosan elindul haza, vagy az iskolába.
A Margit híd déli oldala szinte dugig volt diákokkal, de most kezdenek visszatérni az iskolájukba. Azt ígérik, hogy délután folytatják a Március 15. téren, ahova újabb tüntetést szerveztek.
A Szabadság híd előtt fordul be a tömeg és a Gellérthegy is szinte folyamatosan állnak egészen az Erzsébet hídig. A Szent Gellért téren az egyik résztvevő a legendás társasjátékot aktualizálta:
Gazdálkodj okosan pedagógusbérből!
Kölcseys diákok követelték hangosan a rakparton a parlamenttel szemben. Öt tanárukat rúgta ki októberben a tankerület, amiért polgári engedetlenségi akciót folytattak a közoktatás lezüllesztése miatt. Úgy tűnik, szinte minden autós dudál a rakparton.
Tömött sorban állnak a Kiskörúton a Kálvin tértől a Szent Gellért térig, végig a Szabadság hídon.
Aki dudál, velünk van
– hangzik fel a rigmus, amikor egy kocsi rádudál a tömegre. Az élőláncban állók tábláin rendszeresen visszatérnek a rossz oktatási körülmények:
Tudta, nálunk leszakadt a plafon?
A résztvevők döntő többsége ezúttal is diák.
A Kossuth téren és az alsó rakparton rengetegen vannak, a Dunáról is kapják a támogatást a diákok és a tanárok.
A budapesti Németh László Gimnáziumban ismét tiltakoznak a pedagógusok, az iskola egyik tanára az alábbi fotót küldte lapunknak a sztrájkoló tanárokról:
Mutatunk is egyet.
Ez már tömeg: az Astoriától végigállnak a Kálvin térig rádadásul tömött sorokban.
Lyobb oktatási rendszert
– követeli egy önirónikus felirat az ELTE BTK Múzemum körüti épületegyüttese előtt. A Nemzeti Múzem kerítésére az SZFE-tüntetések szimbólumábal, a piros fehér szalaggal „írják fel”, hogy sztrájk. Folyamatos skandálás:
Nincs tanár, nincs jövő!
A répcelaki Móra Ferenc Általános Iskola 17 pedagógusa is sztrájkba lépett, a többségük egész napra – derül ki Bárdosi Katalin sztrájkbizottsági tag 24.hu-nak küldött leveléből. Nyilatkozatukban arról írnak, hogy:
Mi egy kisvárosi iskola vagyunk, de ugyanúgy érezzük az országos helyzet súlyosságát. Hisszük, hogy országos összefogással célt érhetünk, és tudatában vagyunk annak, hogy ehhez nekünk is tenni kell. Nem hallgathatunk, nem gondolhatjuk azt, hogy majd helyettünk megoldanak mindent mások. Elkötelezettek vagyunk az ügy mellett, nem kérdés, hogy ki kell állnunk. Január óta együtt van a csapatunk, erősítjük, lelkileg támogatjuk egymást.
Hangosan skandálnak a diákok a Báthori utcánál, a Parlamenthez közel, ahol igazi lánc alakult ki.
Egyelőre nem látni helyszíni tudósítóink szerint, hogyan lesz ebből egybefüggő tömeg: nagyjából kétszáz métert lehet sétálni Budapest központjában, a Deák és az Astoria közt úgy, hogy nincs ember a tervezett élőláncba.
Miközben pénteken ismét országos munkabeszüntetést tartanak a pedagógusok, az Egységes Diákfront pedig országos élőláncot hirdetett, Orbán Viktor miniszterelnök szokásos péntek reggeli interjújában nem került szóba a tanársztrájk.
A kiskörúton foltokban vannak csak emberek. Az Arany János utcai metróállomásnál van egy nagyobb csoportosulás, megafonnal kiabálják, “hogy nincs tanár, nincs jövő!”
Itt hallottuk az első dudaszót, utána elég sok autós dudált szolidaritásképpen.
A Madách téren felhangoznak az első dudaszók, amit a résztvevők tapssal viszonoznak, jelentette tudósítónk a helyszínről. Lassan gyülekeznek az élőláncot alkotók, 20 perccel ezelőtt még csak pár tucat embert lehetett látni élőláncra várva a Kálvin tér és a Deák tér közt.
A Deák tér egyelőre teljesen kihalt, úgy tűnik késnek a diákok.
A Földes Ferenc Gimnázium tanulói ülősztrájkot tartanak az iskola folyosóján. A 24.hu-nak eljuttatott levelükben a többi között azt írják, hogy
a jelenlegi oktatási rendszer rohad, kétségtelen. Ez országszerte egyre nyilvánvalóbbá válik, ha ezt egyesek nem is akarják bevallani maguknak.
Néhány példát is írtak az iskolájukból, ezeket idézzük:
Mint írják, a Földesben 18-án nem lesz tanítás, „akkor sem, ha még mindig vannak olyan tanárok, akik nem mernek, nem akarnak sztrájkolni”. 2022. november 18-án