Belföld

Gumiipari Szakszervezet: A Continental makói gyárában engedélyhez kötnék a másik egységből érkezővel való beszélgetést

Rosta Tibor / MTI
Rosta Tibor / MTI

A Gumiipari Szakszervezeti Szövetség (GSZSZ) csütörtöki közleménye szerint meglepő viselkedési kódexet vezettek be a Continental makói gumigyárában, éppen az új kollektív szerződést előkészítő időszakban: munkavégzés közben a dolgozókkal csak írásbeli engedéllyel válthat szót „másik üzemegységből” érkező személy.

A közlemény idézi Radics Gábort, a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség elnökét, aki szerint a gyárban működő Makói Gumiipari Szakszervezet úgy döntött, a kollektív szerződés kritikusabb pontjairól megkérdezi a tagjait személyesen és online anonim formában is, hogy közösen dönthessenek a munkájukat meghatározó pontok némelyikéről. A szövetség elnöke szerint azonban a munkáltató mindent elkövet, hogy megnehezítse a szakszervezet dolgát: az online forma hírére adatvédelmi aggályokra hívta fel a figyelmet, a személyes megkérdezés hírére pedig a napokban előállt egy új viselkedési kódexszel. Utóbbiban leszögezi, hogy az éppen munkát végző emberekkel „beszélgetés kezdeményezése munkaidőben csak a munkáltató előzetes írásbeli engedélyével lehetséges”. A közlemény szerint még akkor is, ha a mindössze pár mondatos eszmecsere közben nem áll le a munka.

Az új viselkedési rend leírásából az is kiderül, hogy a kérelemben a gyors szóbeli egyeztetés tartalmát is közölni kell „és ha az nem tetszik a főnöknek, akkor indoklás nélkül megtagadhatja az engedélyt.”

A közvetlen felettes jogosult a munkavállaló munkából történő kikérésének indokát megkérdezni, hogy tudja mérlegelni, engedélyezi-e a beszélgetést, vagy sem

– idézik a szabályozást, amivel kapcsolatban Radics Gábort idézve megjegyzik: nem nehéz kitalálni, hogy a szakszervezeti témák nem tartoznak a makói gumigyár menedzsmentjének kedvencei közé, ezért alig van arra esély, hogy a munkavezetők engedélyezzék az érdekvédelmi tartalmú beszélgetést. A közlemény szerint ennél is szigorúbb lehet a szabályozás: amennyiben egy munkavezető valakit bármilyen rövid, ám engedély nélküli beszélgetésen kap, jogában áll megkérdezni, miről folyik a diskurzus és ha a téma nem tetszik neki, a „külső” személynek azonnal el kell hagynia az üzemi területet, ahová egyébként – az új utasítás szerint – be sem léphet, ha nem ott dolgozik.

Ezek alapján a szakszervezeti tisztségviselők csaknem minden üzemegységben külső személynek számítanak. A korlátozással a munkáltató teljesen ellehetetleníti a szakszervezet és a munkavállalók közvetlen kapcsolatát – magyarázza Radics. Ráadásul – és nem véletlenül – éppen most, az új kollektív szerződés tartalmának a tárgyalási fázisában

– véli Radics Gábor.

A Gumiipari Szakszervezeti Szövetség úgy látja: arra alig van esély, hogy a szakszervezeti tisztségviselők személyesen is megkérdezzék a tagokat arról, mit képviseljenek a munkáltatóval való, a kollektív szerződést érintő egyeztetés bizonyos tételeinél, cenzúra nélküli beszélgetésre ugyanis legfeljebb a napi kétszer ötperces nem kötelező és a normális étkezésre is rövid húszperces kötelező ebédszünetben van lehetőség.

Radics szerint a munkáltató ezzel a szigorítással is meg akarja félemlíteni a munkavállalók mellett a szakszervezet képviselőit, mint ahogy azzal is, hogy – úgy tűnik –, folyamatosan monitorozza a makói szakszervezet által működtetett, tagoknak szóló zárt Facebook-csoportot. Fentieket a közlemény szerint alátámasztja, hogy a napokban a munkaidő-kedvezmény igénylését is rendkívüli módon megszigorította a munkáltató. Makón éppen a kollektív szerződés egyoldalú felrúgása és a munkások túlterheltsége miatt sztrájkolt a gumigyári dolgozók nagy százaléka februárban, több műszakon keresztül. Hozzáteszik: a cégtől folyamatosan rúgják ki a több évtizede ott dolgozó embereket is, akik közül sokan részt vettek a sztrájkban. Eközben a cég hirdetés útján keres új munkatársakat, a kirúgott állandók helyére gyakran ukrán „idegenlégiósok” állnak be, teszik hozzá.  „Nem tudni, mikor, kit fognak elküldeni, a régi dolgozók feje felett állandóan ott lebeg a pallos. Ilyen légkörben különösen balesetveszélyes dolgozni” – véli az elnök, aki szerint elképzelhető, hogy ennek következtében történt a közelmúltban egy súlyos csonkolásos, a napokban pedig egy másik súlyos baleset: egy dolgozó leesett az udvarra egy tíz méter magas csarnok tetejéről.

Kiemelik: a szakszervezet tiltakozik a sajátságos új „viselkedési kódex” bevezetése és az érdekvédelem munkáját ellehetetlenítő egyéb intézkedések ellen, amelyekkel – szerintük – a munkáltatónak egyértelműen a megfélemlítés a célja.

Frissítünk!

A 24.hu megkeresésére a Contitech Fluid Automotive Hungária Kft. közölte, makói üzemében munkatársai számára a kültéri és beltéri pihenőkben, az étkezőben is biztosít lehetőséget a közösségi életre, azonban a gyártási területen munkavédelmi okokból erre nincs lehetőség. Továbbá a munkáltató irodát és tárgyalóhelységet biztosít az érdekképviseletek számára, hogy a működésükkel „harmadik személyként” ne az üzemi területen folytassák a tevékenységüket.

 

Mint fogalmaztak, a különböző területeken, munkaállomásokon eltérő és egyedi munkavédelmi szabályokat kell betartani. Adott esetekben a másik területről nem munkavégzési céllal érkező munkatársak saját maguk és más munkatársuk számára munkavédelmi kockázatot jelenthetnek. Egyrészt a speciális, a munkaterülethez kapcsolódó szabályok ismeretének a hiányában, másrészt az adott üzemben dolgozó munkatárs megzavarásával, mely nem indokolt interakcióból ered.

 

Hozzáteszik, a munkaköri kötelezettségüket ellátó munkavállalókat munkaidőben -a munkáltató előzetes engedélye nélkül- senki nem akadályozhatja, zavarhatja a munkavégzésükben az üzem területén.

 

Kérdésünkre válaszolva közölték, a témában 2021. augusztus 10- én létrehozott és 2021. szeptember 1- én életbe lépett munkautasítást- nem magatartási kódexet-, a törvényi szabályozásnak megfelelően az üzemi tanácsnak előzetesen megküldték véleményezésre. A szakszervezet részéről elhangozott találgatásokat és hangulatkeltésre irányuló kijelentéseket nem kívánták kommentálni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik