Vasárnap hajnalban megkezdődött a nyári időszámítás, két órakor az egész országban egy órával előbbre, háromra kellett átállítani az órákat.
Bár a legtöbb digitális eszközön – órán, telefonon, laptopon tableten, televízión – automatikusan megtörtént a váltás, számos órát manuálian kell átállítani.
A MÁV tájékoztatása szerint az éjszakai nemzetközi vonatok körülbelül 60 perccel később érkeztek meg a külföldi végállomásra, ugyanígy a Magyarországra ma érkező nemzetközi személyszállító vonatok általában 60 perccel később futottak be.
Budapesten megváltozott egyes éjszakai buszjáratok menetrendje ma hajnalban.
Amint arról már többször is írtunk az óraátállítás eltörlése évek óta napirenden van, de 2019 óta parkolópályára került.
Az időhúzás egyrészt az Európai Bizottság számlájára, másrészt az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanácséra írható: úgy fest, a tagállamok bedobták a gyeplőt, egymásra és a bizottságra várnak – itt írtunk erről bővebben. A kérdésben egységes álláspontra van szükség, ami egyelőre még nem született meg, sőt az elmúlt másfél évben egyetlen illetékes testület sem vette elő a témát.
Van még fél évünk, hogy ez változzon, de tekintve a járványhelyzetet, erre ma nincs reális esély. Talán majd jövőre. A magyar álláspontot egyébként Gulyás Gergelytől ismerjük, aki február végén összeurópai döntést szorgalmazott, illetve kijelentette: „ha nem tartjuk fenn a jelenlegi szabályokat, akkor a nyári időszámítás a jobb”.