Fél órával a kezdés előtt már igencsak nehéz volt ülőhelyet találni a budapesti Thököly út egyik éttermében, ahol nagyjából 150-200 ember zsúfolódott össze kedd délután, hogy meghallgassa Dobrev Klárát. Gyurcsány Ferenc feleségének szereplése egy lakossági fórumon kissé furcsának tűnhet, hiszen ő maga nem politikus (noha vannak, akik szeretnék, hogy az legyen, és akár a férje helyét is átvegye), de havonta egy alkalommal részt vesz egy hasonló rendezvényen. Az tény, hogy rutinos előadóként számos problémára kitért, itt-ott felemlegetve volt miniszterelnök férjét, a Demokratikus Koalíció elnökét (aki ezzel egy időben Dunaújvárosban tartott lakossági fórumot országjárása nyitányaként), és a bő egyórás program felében kérdésekre is válaszolt.
Aki újdonságot akart hallani a DK-ról és annak programjáról, az alighanem csalódottan ment haza, de a nézők reakcióit elnézve ilyen nem volt, inkább meglévő nézeteik megerősítését várták – ezt meg is kapták.
Ne a Fidesz döntse el, ki a magyar
Előadását Dobrev néhány aktuálpolitikai utalással kezdte, hamar kijelentve:
Én magyar vagyok. Hazafi és szeretem a hazámat. Ezt nincs joga senkinek megkérdőjelezni.
Ezzel üzent azoknak – leginkább a Fidesznek –, akik szerinte meg akarják mondani, hogy ki lehet magyar, célozva arra is, hogy édesapja bolgár származású és ő maga is Bulgáriában született.
Dobrev szerint attól, hogy valaki veszekszik és kritizál, még nem lesz rossz hazafi, hazaáruló, vagy ügynök, épp ellenkezőleg: ebből látszik az igazi jószándék. Kitért arra is, hogy Magyarországon sok ember azt mondja, nem érdekli a politika, pedig ez rossz szemlélet, mert a politika határozza meg a mindennapokat. Vagyis végeredményben nap mint nap foglalkozunk vele. Az persze érthető, ha a jelenlegi belpolitikai hangulat riasztóan hat valakire. Ezért egy kicsit irigykedve is tekint Németországra, ahol a szeptember végi választások előtt „két demokrata értelemvezérelt, kellemesen unalmas vitája zajlik”. Magyarországon is erre lenne szükség szerinte.
Dobrev úgy véli: az első jele annak, hogy Magyarországon valami nagyon nagy baj van, az volt, amikor a földrajzinév-bizottság ellentmondott a kormány javaslatának, erre egyik percről a másikra feloszlatták. A következő lépésnek az ország demokráciából diktatúrává válásában azt tartja, amikor 2016-ban kopaszok megakadályozták az MSZP boltzárás népszavazási kezdeményezésének beadását, azaz
Nyakó Pistát nem engedték, hogy éljen állampolgári jogaival.
Minden rohad
De az Orbán-rendszer nem csak a demokráciára mért súlyos csapást. „Nincs a világon még egy ország, ami ilyen irányba vinné az oktatást” – hangsúlyozta Dobrev, aki maga is tanított pénzügyi jogot az ELTE jogi karán. Szerinte a világ egyik legkreatívabb munkája a pedagógusé, mert személyre szabottan kell oktatnia a gyerekeket, hiszen mindegyikük másféle bánásmódot igényel.
Ezt azonban nem lehet úgy, hogy a pedagógusból betanított segédmunkást csinálunk,
aki csak annyit tehet, hogy megmondja, melyik feladatot kell megoldani, melyik könyvet kell elolvasni. A Fidesz módszeresen teszi tönkre az oktatást, a szegény gyerekek előtt bezárulnak azok a kapuk, amelyek korábban nyitva voltak – hangoztatta.
Kampányrendezvényről lévén szó, az oktatás mellett az egészségügy is előkerült, hallhattunk számokat is, például hogy évente 700 ember hal meg kórházi fertőzés miatt, bár Dobrev szerint ez a szám magasabb is lehet, csak a kormány ennyit mer bevallani. A rohadó közkórházakkal szemben pedig megjelennek a magánkórházak, amelyeknek csak egy célja lehet, hogy 2018 után „a fideszes haverok” beszálljanak az egészségügybe és kaszáljanak a betegeken.
Bezzeg Gyurcsány alatt
Dobrev Klára már a fórum kezdetén felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy ő nem „egyrészt-másrészt független politikai elemző”, hanem igenis elfogult a férje és a Gyurcsány-kormányok iránt.
Én szeretem Gyurcsány Ferencet,
mondta, amit taps és nevetés fogadott. Az elfogultságra több példa is utalt. Dobrev például feltette a kérdést, nincs-e a hallgatóságban olyan, aki inkább kifizetné a 300 forintos vizitdíjat, ha ez azt jelentené, hogy jobb minőségű ellátást kap? Ha nem is mindenki bólogatott helyeslően a javarészt idősekből álló közönségben, akadtak olyanok, akik igen.
Szó esett arról is, hogy milyen nagy szükség lenne szigorú összeférhetetlenségi szabályokra (mint a Gyurcsány-kormányhoz fűződő üvegzsebtörvény), mert most ha valaki egy kormánypárti politikus családtagja, akkor ahhoz biztosan el fog jutni valamilyen közpénz.
A lopás benne van az Orbán-rendszerben.
Oké, de mit lehet tenni?
Dobrev Klára szerint ilyen egyszerű a dolog. Úgy véli, hogy az ellenzék 2010 óta nem volt olyan közel ahhoz, hogy megverje a Fideszt, mint most. Nagyon nagy ugyanis az elégedetlenek aránya, és annyi szavazóval, amennyi most a kormánypártoknak van, már kaptak ki választásokon. A kormányváltás azonban csak akkor lehetséges, ha „a demokratikus erők összefognak”. Ez azért sem lehetetlen, mert a pártok között nincsenek nagy ideológiai különbségek, egyetértenek például abban, hogy le kell állítani a paksi atomerőmű-bővítést, vagy hogy többkulcsos adórendszerre lenne szükség.
Arra nem lát esélyt a volt first lady, hogy a választási törvényt megváltoztatják, hiába törekszik erre a Közös Ország Mozgalom. Ezért a Fidesz választási rendszerében a DK szerint csak az működhet, ha a 106 kerületben egy demokratikus jelölt száll szembe a Fidesz és a Jobbik jelöltjével.
Gyere, segíteni kell
Nézői kérdésre válaszolva Dobrev azt mondta, hogy igazán akkor jó a kormány, ha koalíciós, és a döntéseket vita előzi meg. Jelenleg az ellenzéki pártok között nagy elválasztóerőt jelent a múlt megítélése, ám ezen tovább kell lépni.
Nem a múltat kell megnyerni, hanem a jövőt.
A sikerhez azonban az állampolgárok hozzájárulása is kell, ezért azt kérte, hogy aki teheti, üljön be a jövő évi választáson szavazatszámlálónak, hogy biztosan ne történjen semmilyen csalás. Sőt, a DK-nak arra is van ötlete, hogy a külföldön leadott szavazatokkal se lehessen visszaélni, de erről már nem akart részleteket elárulni.
Azt viszont megjegyezte, hogy a Demokratikus Koalíció az egyetlen párt a parlamentben, amely azt vallja, hogy azoknak, akik soha nem éltek Magyarországon, ne legyen szavazati joguk, és ezt az álláspontjukat továbbra is fenn fogják tartani. A kijelentést nagy taps és heves bólogatás fogadta.
És hogy mi lesz jövőre? Dobrev Klára annyit mondott: ha ezt most az ellenzék elszúrja, akkor az nagyon hosszú időre el lesz szúrva. Ugyanakkor azzal biztatta a hallgatóságot, hogy