A szerkesztőségünkhöz eljuttatott nyílt levélben több civilszervezet kezdeményezi az államfőnél a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elnökének és Polt Péter legfőbb ügyésznek a felmentését, illetve a Kúria befolyásolásának kivizsgálását. Az aláírók szerint „súlyos zavarok keletkeztek Magyarország demokratikus működésében, a jogállamiság az egyes állami szervek diszfunkcionális működése miatt veszélybe került”.
Egy nagy jelentőségű perben a legfőbb ügyész és a PSZÁF elnöke a Kúriától kapott kérdésekre valótlanságot válaszolt, Polt Péter és Szász Károly a „banki gazdasági érdekek védelmében elfeledkezett küldetéséről”, a közérdek védelméről – állítják a civilek. Szerintük nyilvánvaló, hogy mindketten szándékosan akarták félrevezetni a Kúriát, hogy az kimondja, a vizsgált kölcsönszerződés jogszerű, érvényes.
„A félrevezetés nem sikerült, a Kúria a valóságnak, a tényeknek megfelelő ítéletet hozott. Kimondta a kölcsönszerződés érvénytelenségét”, de Polt Péter és Szász Károly így is „visszaélt hatalmi helyzetével, megcsúfolta alkotmányos feladatát, ezzel aláásta Magyarországon a jogállamiságot”.
A Hiteles Mozgalom, a Magyar Szociális Fórum, az Otthonvédelmi Tanács és a Pénzügyi Szervetek Lakossági Figyelője Egyesület aktivistái úgy vélik, „a valótlan állításokkal Polt Péter és Szász Károly mind szakmailag, mind emberileg alkalmatlanná váltak arra, hogy posztjukat a jövőben a jogállami elvárások keretein belül ellássák”. Ezért kérik az államfőt, javasolja az Országgyűlésnek a legfőbb ügyész hivatalvesztésének kimondását és kezdeményezze a miniszterelnöknél a PSZÁF elnökének felmentését.
A civilek kérik továbbá azt is, hogy az említett két szervezetnél vizsgálják ki, az árfolyamrésről kialakított „szakmainak nem minősíthető anyagnak az elkészítésében” kik vettek részt, hiszen a nyilvánvaló valótlanságok állítása csak valamilyen érdekből valósulhatott meg, ami jogállamban tűrhetetlen, így szankcionálása megkerülhetetlen feladat.